PONDĚLNÍ GLOSY 5.02.2024

Miroslava Macka
Číselný komentář k plánu vlády postavit rovnou čtyři jaderné bloky:
Stavba bloku EDF ve francouzském Flamanville oproti původní ceně z roku 2004 ve výši tři miliardy eur nyní vychází na více než čtyřnásobných 13,2 miliardy, navíc stále čeká na spuštění, i když měl být dokončen již před dvanácti lety.
Čína staví jaderné elektrárny s vlastní technologií nejen u sebe doma, ale i v zahraničí. Vlastní energetiku buduje doslova frenetickým tempem, od ledna do října 2023 dosáhl čínský instalovaný elektrárenský výkon 2,81 miliardy kilowattů, což je meziroční nárůst o 12,6 procenta.
V Číně se nové jaderné bloky stavějí a připojují do sítě v obvyklé lhůtě pěti až šesti let.
Třetí blok ve finském Olkiluoto se začal budovat v roce 2005 s tím, že hotov bude o čtyři roky později. Nakonec se ale výstavba, realizovaná francouzskou firmou Areva, po několika odkladech protáhla na 18 let a plánovaný rozpočet byl překročen trojnásobně.

Německý korespondent ZDF Armin Körper přijel do Mariupolu z ruského území a v reportáži hovořil o „velkém množství škod“, ale také o tom, že se provádí „mnoho rekonstrukčních prací“.
„Obnovují se ulice, školy, obytné budovy a celé čtvrti. A děje se to velmi rychle. Mariupol není město přízrak,“ uvedl kupříkladu v reportáži.
Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí žádá po ZDF vysvětlení, neboť podle něj zkreslování reality není žurnalistika a navíc reportér porušil ukrajinské zákony, neboť vstoupil na okupované území bez souhlasu ukrajinských úřadů.
Není nejvyšší čas, aby tam Česká televize vyslala se souhlasem Ukrajinců svého reportéra, který by nezkresloval realitu a natáčel na místě jen rozbité a neopravené domy?

Izraelská armáda během operace v Pásmu Gazy objevila dokumenty, které ukazují další záměry teroristů z Hamásu. Podle listu The Jerusalem Post jeden z nich popisuje, jak Hamás nakreslil, že by se z pařížské Eiffelovy věže měl stát minaret.
Tolik zpráva. Vzhledem k demografickému vývoji není nepravděpodobné, že tuto přestavbu za dvě tři desetiletí povolí pařížská radnice.

Podle informačního listu amerického ministerstva zahraničí vzrostl americký zámořský prodej zbraní za rok 2023 o 16 procent na rekordních 238 miliard dolarů.
Samozřejmě, že všichni, kteří z toho mají profit, žádné ozbrojené konflikty ve světě nevyvolávají, tvrdě je odsuzují a neustále tlačí politiky k mírovým jednáním, že ano?

Spojené státy zaútočily z pátku na sobotu na více než 125 objektů v Iráku a Sýrii. Prezident Biden zároveň oznámil, že USA „nevyhledávají konflikt na Blízkém východě“.

HBO odstranilo Miloše Bikoviće z herecké sestavy seriálu Bílý Lotus. Biković se narodil v Srbsku, ale hrál v ruských projektech a v roce 2021 získal ruské občanství.
Tolik zpráva.
A dědo, to ti komunisti po roce 1948 opravdu vyhazovali lidi z práce a dokonce je i zavírali jen kvůli jejich politickým názorům?

Je zcela neuvěřitelné, kolik politiků a občanů ve světě se domnívá, že problém, který má vždy nějaké historické kořeny, nějakým způsobem se vyvíjel a má svoji váhu na geopolitických vahách, lze vyřešit zbraněmi. Případ nejčerstvější: to se opravdu Biden a jeho poradci domnívají, že bombardování teroristických cílů v Iráku a Sýrii něco vyřeší? Že je od druhého dne budou mít okolní Arabové rádi, budou jim tleskat, pozůstalí desetitisíců zabitých iráckých civilistů jim padnou kolem krku a nastane kýžený pax americana? Opravdu?
(Samozřejmě vím, že jde jen o předvádění Bidenových svalů v roce prezidentských voleb, ale o to je to smutnější.)