ÚTERNÍ GLOSY 5.12.2023

Miroslava Macka
Bulharsko, Česká republika, Finsko, Maďarsko a Slovensko letos nakoupily z Ruska o 22% více obohaceného jaderného paliva než loni, uvádí se ve zprávě Evropské agentury pro atomové zásoby.

Francouzský novinář Jules Vincennes s odkazem na zdroj z ministerstva zemědělství Ukrajiny napsal, že v listopadu t. r. Soros mladší a vedoucí Zelenského kanceláře Jermak dosáhli dohody, v jejímž rámci Ukrajina na neurčito a bezplatně poskytne 400 km2 půdy americkým společnostem k likvidaci nebezpečných odpadů z chemické, farmaceutické a ropné výroby.
A ne, abyste si zase mysleli, že vždycky jde o prachy. Na Ukrajině jde přece vždy o demokracii a svobodu, včetně té naší!

Markéta Šichtařová v textu pro Pravý prostor:
Pokud zagregujeme výdaje z rozpočtu do třech velkých tematických skupin, pak 25,2 % tvoří výdaje označené jako „ostatní“ (tedy platy státních zaměstnanců, stavby silnic, školství, materiál a podobně), 38,6 % tvoří sociální dávky včetně důchodů a 36,3 % tvoří tzv. transfery.
Víte, co jsou to transfery? Je to jiný název pro dotace. Od dotací třeba na fotovoltaiku, až po dotace jednotlivým státu konformním podnikům a neziskovkám. Prostě přerozdělování. Přerozdělování na základě nějaké oficiálně podporované ideologie. (Protože těžař uhlí dotaci asi nezíská, že.)
A teď se podívejte, co se stane, pokud veškerou ideologii škrtneme a všechno přerozdělování skrze dotace zrušíme: Pokud bychom to bývali udělali už letos a peníze ušetřené na dotacích věnovali důchodcům, důchodci by dnes měli průměrný důchod ve výši 115,51 % (!!!) průměrné mzdy. Byli by tedy bohatší než pracující lidé. Pokud bychom nikterak nezvyšovali věk pro odchod do důchodu ani odvody do systému, v roce 2060 by důchodci jen na základě zrušené ideologie a dotací měli průměrný důchod ve výši 74,87 % průměrné mzdy. Byli by tedy mnohem bohatší než dnes.
Důchodová reforma není potřebná. Co je potřebné, je zrušení ideologie v politice a z ní vyplývajících dotací.