PONDĚLNÍ GLOSY 4.12.2023

Miroslava Macka
Tak už i Bohumil Pečinka přestal být bystrým a kritickým novinářem a stal se mainstreamovým nálepkovačem. V posledním čísle Reflexu totiž napsal o bloggeru Danieli Sterzikovi alias Vidlákovi:
„A konečně třetím v závěsu jsou zástupci hnutí proruských dezolátů z Václavského náměstí. Na hlavní pražské tribuně je zastupoval blogger Vidlák…“

Prezident republiky Petr Pavel přijal dne 30. listopadu v 11.00 na Pražském Hradě amerického filantropa a předsedu Open Society Foundations Alexandra Sorose.
Tolik zpráva Hradu o návštěvě řídícího důstojníka.

Prezident Petr Pavel by mohl zahájit svůj proslov nad rakví Karla Schwarzenberga procítěnými slovy:
Vážení smuteční hosté,
loučíme se dnes s Karlem Schwarzenbergem, jehož rod se nesmazatelně zapsal do historie Českých zemí a on sám do historie posledních desetiletí.
Je mi velkou ctí promluvit nad jeho rakví, neboť jsem měl tu čest a štěstí, že jsem se s ním mohl koncem osmdesátých let minulého století sblížit, byť jen na dálku. On byl v té době neúnavným zahraničním finančním podporovatelem chartistů, a já postgraduálním studentem vojenského zpravodajství na Vojenské akademii v Brně, s cílem stát se nedílnou součástí pevné hráze socialismu, bránící v nekalé činnosti těchto rozvracečů. Listopad 1989 nás pak spojil ještě více…

Daniel Sterzik:
Když nemáš argument, vraž tam Rusáka. To je univerzální poučka pro každého liberálního politika. Hlavně se nepouštět do žádných rovnocenných diskusí. Mohlo by se před celým národem ukázat, že politická hlava je jasná a prázdná.

Slovenská mimistryně kultury Martina Šimkovičová dál udivuje. Peníze na boj s dezinformacemi dá raději na opravu střechy, zní titulek.
Na opravu střechy? Taková zpozdilost! Střechou klidně může zatékat a bojovníci s dezinformacemi prostě budou mazat veškeré zprávy o děravé střeše. A je to!

Agentura Bloomberg:
Zelenskyj zatím neschválil rozkaz ke snížení minimálního věku pro odvod z 27 na 25 let z obavy, že by pak společnost požadovala „mír za každou cenu“.

Z rozhovoru ukrajinského prezident Zelenského s agenturou AP:
Konflikt s Ruskem vstoupil do nové fáze a očekává se, že zima zkomplikuje boje po letní protiofenzívě, která kvůli neustálému nedostatku zbraní a pozemních jednotek nepřinesla požadované výsledky. Podívejte, my neustupujeme, jsem spokojený. Bojujeme s druhou nejlepší armádou na světě, jsem spokojený.
Ztrácíme lidi, nejsem spokojený. Nedostali jsme všechny zbraně, které jsme chtěli, nemůžu být spokojený, ale také si nemůžu moc stěžovat.
Chtěli jsme rychlejší výsledky. Z tohoto pohledu jsme bohužel nedosáhli požadovaných výsledků. A to je fakt. Ukrajina nedostala od svých spojenců všechny zbraně, které potřebovala, a omezení počtu ozbrojených sil jí neumožňovala rychle postupovat vpřed.
To ale neznamená, že bychom se měli vzdát. Jsme si jisti svými činy. Bojujeme za to, co nám patří. Ukrajině se již podařilo dosáhnout postupných územních zisků v boji proti lépe vyzbrojenému a opevněnému nepříteli.
Když nám západní spojenci, včetně USA, nabídnou lukrativní půjčky a smlouvy, využijeme je pro domácí výrobu zbraní rovnou na Ukrajině.
Dejte nám tyto příležitosti a my budeme stavět. Bez ohledu na to, kolik úsilí a času to bude stát, uděláme to, a uděláme to velmi rychle.
Pokud dnes selže odolnost Ukrajiny kvůli nedostatku pomoci, zbraní a financí, bude to znamenat, že Rusko pravděpodobně napadne země NATO. A pak budou bojovat americké děti.

Z The Economist se stává humoristický časopis:
Evropští lídři by měli Kyjevu slíbit peníze a členství v Evropské unii. Jinak by Ukrajina nemusela z konfliktu s Ruskem vyjít jako prosperující evropská demokracie.

Starosta ukrajinského hlavního města Kyjeva Vitalij Kličko prozradil v rozhovoru se západními medii, že za rok a půl neměl s prezidentem Zelenským jedinou schůzku a dokonce ani jediný telefonický rozhovor.
Aneb Zelenského konec se blíží mílovými kroky a zdá se, že si USA již vybraly náhradu - Zalužného.

Petice o nutnosti mobilizace ukrajinských poslanců a úředníků získala tři dny před koncem sběru podpisů potřebných 25 tisíc hlasů. Teď se peticí bude muset zabývat Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Iniciátor petice, poslanec Nejvyšší rady Ukrajiny Oleksandr Dubinskyj je ve vyšetřovací vazbě kvůli obvinění z vlastizrady.

Vedení EU považuje Vánoce a Pannu Marii za diskriminační témata, píše Berliner Zeitung.

Komisařka Evropské unie pro rovné příležitosti Helena Dalliová odrazuje od používání slov jako „Panna Marie“ nebo „Vánoce“, píše Berliner Zeitung.
„Člověk by měl být citlivý k nekřesťanům,“ řekla.

Vzkaz Geerda Wilderse holandským muslimům:
„Mám vzkaz pro všechny muslimy v Nizozemsku, kteří nerespektují naši svobodu, naši demokracii a naše základní hodnoty. A kteří považují pravidla Koránu za důležitější než naše světské zákony. A je jich mnoho: studie uvádějí číslo 700 000. Tady je tedy můj vzkaz: Vypadněte! Opusťte nás a směřujte do nějakého islamistického státu. Tam si poté můžete užívat islamistické zákony. To jsou vaše pravidla, ale ne naše! Toto je naše země, ne vaše, ale naše. Toto je Nizozemsko.”