PONDĚLNÍ GLOSY 28.08.2023

Miroslava Macka
Vedení Opery Národního divadla a Státní opery se rozhodlo stáhnout příští sezonu ze scény Střevíčky. Dílo ruského hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského je prý nevhodné kvůli historickému kontextu. Oznámil to umělecký ředitel Opery Národního divadla Per Boye Hansen v interním dopise, který unikl na veřejnost.
„V kontextu dnešní situace, kdy současní političtí představitelé Ruska vedou agresivní válku proti Ukrajině, vznášejí vůči nezávislé zemi nepřijatelné imperiální nároky a pro dosažení svých absurdních a protiústavních cílů způsobují humanitární katastrofu a neváhají páchat válečné zločiny, bohužel vystupuje historický kontext, v němž se Čajkovského opera odehrává, do popředí a stává se citlivým tématem, nad nímž nelze zavírat oči s poukazem, že je to ‚jen pohádka‘,“ podotýká.
Odkazuje tím na historický kontext opery, která se odehrává na přelomu 18. a 19. století za dob panování Kateřiny Veliké II. V této době byla Ukrajina pod nadvládou carského Ruska. Příběh vypráví o obyčejném ukrajinském kováři, který se zamiluje do dívky, která mu oznámí, že si ho vezme, jen pokud jí donese střevíčky samotné carevny.
Někteří diváci by proto mohli mít pocit, že pokud chce prostý Ukrajinec něčeho dosáhnout, musí o to žádat Rusy, konkrétně carevnu. „Z těchto důvodů považujeme v současné situaci za zcela nevhodné inscenaci Čajkovského opery Střevíčky realizovat a poskytovat proputinovské propagandě jakoukoli možnost následně zneužít umělecké tvorby k sebemenšímu ospravedlňování zločinných úmyslů a skutků ruského politického vedení,“ pokračuje umělecký ředitel.
Dodávám:
Víte, co je na celé věci, pominu-li ten příšerný bolševický slovník 50. let, to nejhorší? Že nikdo z české umělecké fronty neprotestuje, nepořádá demonstrace, ani se jinak proti této zhovadilosti nevyjadřuje.

Olaf Scholz se vyslovil proti zákazu vystupování ruských umělců v Německu, jak informuje Deutsche Welle.
Ruská kultura je součástí naší společné evropské historie a nelze ji nyní jednoduše zakázat, prohlásil.
Jak vidno, naši politici si to nemyslí a jednoduše ji zakazují.

Ukrajinský ambasador v Paříži Vadym Omelčenko pohrozil, že bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy by mohl být na Ukrajině trestně stíhán za své nedávné výroky v rozhovoru pro list Le Figaro. Sarkozy v interview označil návrat anektovaného Krymu Ukrajině za „iluzorní“ a vyslovil se proti přijetí Kyjeva do EU a NATO.
Také pokládám návrat Krymu Ukrajině za iluzorní a domnívám se, že by bylo hrubou chybou přijmout Ukrajinu do EU a NATO.

Lukáš Kovanda:
„Mnozí žijí v představě, že burzovní cena elektřiny je v EU už zhruba tam, kde byla před válkou. Omyl. Třeba v Německu je letos cena elektřiny kupované na rok dopředu v průměru o 312 % nad průměrem let 2011 až 2019. To je prostě rána konkurenceschopnosti Evropy v čele s Německem, jež se stále potácí nad propastí recese.”

Jeffrey Sachs:
Zdá se však, že USA odmítají přijmout novou rovnováhu sil a stále věří, že stojí v čele světa, kde jsou „vzdorné“ pouze Rusko a Čína.

Josef Mašín z USA:
Jen za posledních deset měsíců před posledními volbami došlo ve Spojených státech amerických k 574 případům organizovaných nepokojů spojených se žhářstvím, ztrátami na životech desítek a zraněními tisíců policistů. Majetky v hodnotě miliard dolarů padly za oběť tlupám jako Black Lives Matter či Antifa financovaných a podporovaných demokraty a lidmi jako George Soros, aniž by viníci byli potrestáni. Pod ochranou drakonických nařízení využívajících zástěrky covidu vyslala Demokratická strana 600 advokátů do klíčových států, kteří pomocí soudního systému a jimi preferovaných soudců na vzdory ústavě prosadili volební pravidla umožňující podvodné volby.
Bidenova exekutivní rozhodnutí a jeho anarcho-neomarxistické ministerstvo spravedlnosti se s pomocí rasisticky zaměřených soudů snaží znemožnit novou Trumpovu kandidaturu. Soudcům snažícím se o návrat k ústavě je vyhrožováno impeachmentem, tedy postupem vedoucím ke zproštění úřadu. Čtení Trumpovi obžaloby černou prokurátorkou ve státě Georgia připomíná čtení obžaloby Milady Horákové, a to v dost podobných kulisách. Demokraté a Joe Biden jsou si vědomi toho, že Donald Trump je dnes ten jediný, který by byl schopen zabrzdit další rozpad Ameriky.