PÁTEČNÍ GLOSY 25.08.2023

Miroslava Macka
Falešné dilema je argument, který předkládá dvě kategorie a předpokládá, že všechno, o čem probíhá diskuze, musí do jedné z těchto kategorií patřit. Pokud do jedné nepatří, znamená to, že musí patřit do té druhé. Například Ve válce s fanatismem nejde stát opodál; buďto jste s námi, nebo jste s fanatiky. Ve skutečnosti existuje i třetí možnost, šlo by klidně zachovávat neutralitu; a čtvrtá možnost, dalo by se oponovat oběma možnostem; a dokonce i pátá možnost, dalo by se soucítit s některými prvky obou možností.
Dodávám:
Totéž samozřejmě platí o konfliktu Rusko - Ukrajina a mnohém dalším.

Libor Šimek na medium.seznam.cz:
K oživení ekonomiky bude potřeba nasadit nestandardní nástroje a postupy, které se běžně nepoužívaly a nepoužívají. Jeden zásadní návrh bych měl. Zajistí využití nemovitostí, zajistí šetření životního prostředí, zajistí aktivitu majitelů nemovitostí a zajistí pohyb napříč společností. Tím nástrojem je zavedení poplatků za nevyužívání nemovitostí.
V prvé řadě bych zavedl poplatky za nevyužívání nemovitostí pro běžné bydlení vzhledem k počtu osob, které je využívají se zodpovědností za platbu jdoucí za majitelem nemovitostí. Je to jako se v přeplněných metropolích zavádějí jízdní pruhy pouze pro auta, ve kterých jede více pasažérů. Každá obývaná nemovitost má nějakou kapacitu co do počtu lidí, která se dá v jistém rozmezí poměrně přesně určit. Pokud bude někdo vlastnit větší množství obyvatelného prostoru ať už v jakémkoli typu domu, kde nebudou žádní ubytovaní, tedy nevyužije je pro sebe a svou rodinu či příbuzné a známé, a nedokáže do této plochy sehnat ani nájemce, nechť za vlastnictví takových nemovitostí platí. Stejně tak nechť to platí i u komerčně a jinak využitelných nemovitostí, staveb a ploch. Jestliže je plocha, byt či podnikatelský nebo průmyslový prostor nebo zemědělská půda či cokoli dalšího nevyužívaný, ať za to majitel platí státu.
Dodávám:
Ne, že bych mladým záviděl jejich budoucnost…

Návod, kterak si zajít v Česku bezpečně na pivo:
1. Po příchodu do hospody oslovte číšníka s dotazem, zda není přítomen některý z poradců prezidentů Klause a Zemena.
2. Zeptejte se, přítomných zda nejsou ruští nebo běloruští trollové.
3. Zeptejte se přítomných, zda nevolili v minulých volbách proti pětikoalici.
Pokud budou odpovědi na výše uvedené otázky znít NE, je možno vstoupit a usednout, nejraději k volnému stolu. Doporučuje se dát si jen malé pivo, aby nedošlo k plýtvání v případě, že nastane příchodem dalších hostů změna situace a budete nuceni zařízení opustit.

Spojené státy nakoupily v první polovině roku 2023 v Rusku 416 tun uranu, což je 2,2krát více než ve stejném období loňského roku. Rusko získalo za tyto dodávky 696,5 milionu dolarů, což je za pololetí nejvíce od roku 2002.

Argentina, Írán, Saúdská Arábie, Egypt a SAE se připojí k BRICS, uvádí brazilský portál UOL s odkazem na návrh závěrečného dokumentu summitu.