ÚTERNÍ GLOSY 8.08.2023

Miroslava Macka
Sdružení států ECOWAC dalo pučistům v Nigeru ultimátum: pokud neobnoví předchozí vládu, bude následovat pod vedením sousední Nigerie vojenský zásah.
Analytik Cameron Hudson z Centra pro mezinárodní studia k tomu poznamenal:
„Každá ze zemí ECOWAS má již nyní vnitřní operace, které řeší, a důsledkem toho je, že armády v jednotlivých zemích budou přetížené, pokud budou poskytovat vojenské příspěvky. Peníze, které by měly směřovat na bydlení, zdravotnictví a vzdělávání, budou směřovat na válku – za jakou cenu?“

Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že mírová jednání s Ruskem o Ukrajině neprobíhají, protože o ně Moskva nejeví zájem.
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová označila prohlášení amerického ministerstva zahraničí o ruském odmítnutí mírových jednání o Ukrajině za lež.
.Ukrajina je proti jakémukoli scénáři příměří, protože by to znamenalo faktické vítězství Ruska, řekl Mychajlo Podoljak, poradce šéfa kanceláře Zelenského. „Byla by to velká porážka západního světa a konec sopučasného světového řádu.“

Slova k zapamatování:
Ukrajinská národní banka ve své nové prognóze uvedla, že aktivní bojové akce skončí do poloviny roku 2024. Uvedla též, že letos se na Ukrajinu vrátí 100 000 lidí, příští rok 500 000 a v roce 2025 to bude 800 000.