ÚTERNÍ GLOSY 25.07.2023

Miroslava Macka
„Firewall proti spolupráci s nedemokratickou AfD nesmí padnout,“ řekla podle ČTK předsedkyně parlamentní frakce liberální FDP Marie-Agnes Stracková-Zimmermannová.
Může mi někdo vysvětlit, jak je možné, že v hluboce demokratickém Německu může existovat nedemokratická AfD a účastnit se voleb?
Samozřejmě, že je to řečnická otázka. To jen vystrašení současní vládcové Německa používají tradiční metodu „nasazování psích hlav“ oponentům.

Podle ukrajinského ministra obrany Oleksije Reznikova by měla válka s Ruskem skončit začátkem příštího léta vítězstvím Ukrajiny.

Markéta Šichtařová v rozhovoru s Parlamentními listy:
Podle údajů Mezinárodního měnového fondu vzrostla ekonomika eurozóny za posledních 15 let přibližně o 6 %, zatímco americká ekonomika o 82 %. V celé Evropské unii byl růst jen trochu vyšší. Čím je ten skoro až neuvěřitelně slabý ekonomický růst Evropy způsoben?
Ale jemináčku, snad se tomu nebudeme divit? Máme přece, co jsme chtěli: máme socialismus. A socialismus, jak známo, selhal vždy v historii. (Buďte ještě rádi, že tu nejsou uvedena čísla za Asii, to je teprve skok i proti USA.) Pořád to lidé zkoušejí, a pořád se diví: To je ale podivné, ani po tisící se ten socialismus zase nepovedl, kde asi udělali soudruzi chybu tentokrát…?
Soudruzi dělají chybu v tom, že to stále zkoušejí. Evropa socialistická už JE, to není žádné nadnesené tvrzení. Proto neroste. Jen tržní systém a kapitalismus dokážou produkovat inovace a jen inovace dokážou zvyšovat životní úroveň. My se zatím propadáme stále hlouběji. Evropa ekonomicky kolabuje, ale tím, že nepřišla žádná rychlá revoluce typu sovětská revoluce z roku 1917, nebo francouzská revoluce z roku 1789, nedošlo také k tak rychlému kolapsu hospodářství jako po těchto kolektivistických revolucích. Evropa se posouvá ke kolektivismu pomalu, proto také ekonomika kolabuje pomalu, nenápadně, spíš stagnuje, zatímco okolní svět jí ujíždí.
Bohužel to také znamená, že se z toho budeme dostávat ven delší dobu. Kdyby došlo k rychlé revoluci (třeba pod hlavičkou Green Dealu), pád ekonomiky by byl tak rychlý, že by si kapitalismus zase celkem rychle našel cestičku zpět. Tohle ale bude na dlouho a bude to dlouhá ubíjející šeď.
Ten rozhovor si určitě přečtěte celý!

Petr Hampl v rozhovoru s Pravým prostorem:
Současnou situaci bychom mohli charakterizovat spíš tak, že skončila studená občanská válka. Nová aristokracie a její přívrženci dosáhli rozhodného vítězství a teď se chovají jako absolutní vítězové. Vědí, že si mohou dovolit naprosto cokoliv, a mají pravdu. Jestli od nich někdo čekal určitou velkorysost, mýlil se. Jestli od nich někdo čekal racionální postup a vznik nového národního konsensu, mýlil se. Přišla éra drancování a žádné zákony pro vítěze neplatí. Ani morální ohledy, a dokonce ani obyčejná lidská slušnost.
V tom smyslu můžeme mluvit o skokové změně. Tahle skoková změna v České republice ale probíhá shodou okolností v okamžiku, kdy nová aristokracie na celém světě ztrácí na síle. Americká hegemonie se hroutí, celé rozsáhlé regiony vypovídají poslušnost svým americkým „ochráncům“ a liberální ekonomický model není schopen zajistit dostatečnou produkci vlastně ničeho – kromě přiblblých předpisů a bláznivých nápadů.
Ten rozhovor si určitě přečtěte celý!

Bývalý ukrajinský premiér Mykola Azarov:
Kdo je zapojen do konfliktu ze strany světového společenství? Spojené státy a blok NATO. Slyšeli jste z jejich strany od někoho mírové návrhy?
Kyjevský režim nereprezentuje Ukrajinu. Když se mluví o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu, nejde o bezpečnost Ukrajiny, ale o bezpečnost Zelenského režimu nebo stejného režimu, který ho přijde nahradit. To znamená, že mluvíme o bezpečnostních zárukách pro proamerický režim – tak by to mělo být správně formulováno, aby bylo jasné, o co jde.