ČTVRTEČNÍ GLOSY 13.07.2023

Miroslava Macka
Už je mi to téměř trapné psát, ale když jsem zcela na počátku 90. let coby člen federální vlády mluvil s experty na železniční dopravu a řekl jsem jim, že máme neuvěřitelné štěstí neopakovat postupný vývoj železniční dopravy vyspělé západní Evropy, ale rovnou stavět superrychlostní koridory sever - jih a východ - západ, vysmáli se mi s tím, že u nás vlaky nikdy nemohou jezdit rychlostí přesahující 160 km v hodině, neboť by se jen rozjížděly a brzdily.
Takže se přes třicet let staví a přestavuje, vylepšuje a pomaloučku zyvšuje rychlost. A nyní narazím na zprávu:
Vláda ve středu schválila, že si půjčí na úvěr jednu miliardu eur (24 miliard korun) od Evropské investiční banky (EIB) na rozvoj dopravní infrastruktury. Peníze poslouží zejména na financování železničních projektů, řekl po jednání kabinetu ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Hysterie Zelenského kvůli absenci přesného termínu vstupu Ukrajiny do NATO překvapila a pobouřila západní diplomaty, píše Politico.
Tomu nerozumím. Jak nemá být hysterický, když mu konečně došlo, že nastal začátek jeho konce, neboť zbraně jsou slíbeny, ale postupně dojdou Ukrajinci?

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Zacharovová zareagovala na závěrečné komuniké NATO:
Samozřejmě, že NATO neusiluje o konflikt s Ruskem, NATO se ho jen účastní.

Jak typické! Ve Vilniusu toho hodně zaznělo o dalších penězích a dalších dodávkách zbraní Ukrajině a ani slovo o desítkách tisíců mrtvých, které tato nevůle vrátit se zpět k Minským dohodám, pošlapaných Západem, přinese. Zdá se, že tato válka opravdu skončí tím, že dojdou Ukrajinci ochotní nechat se zabít za americké zájmy.

V únoru 2022 označila tehdejší mluvčí Bílého domu Jen Psaki případné použití kazetových bomb za válečný zločin.
Jak vidno, měla ovšem na mysli jen ty ruské, o amerických to samozřejmě neplatí.
Ten dvojí metr je typický.
USA jsou přesvědčeny, že je zcela v pořádku přijmout jednostranné ekonomické sankce vůči Číně, když ale Čína zavede sankce na vývoz gallia a germania, označí to současná mluvčí Karin Jean - Pierre za unfair zneužití ekonomických nástrojů.