ÚTERNÍ GLOSY 11.07.2023

Miroslava Macka
Letiště Kbely - Kyjev - Sofie - Praha - Bratislava - Istanbul - Kyjev - Letiště Kbely. To je trasa vládního speciálu, který absolvoval let se Zelenským. V Čáslavi se k nim přidaly dva gripeny a letěly též celou trasu. A to všechno za peníze daňových poplatníků. Tomu se říká šetřit!

Maďarský premiér Viktor Orbán k migraci:
„Maďarsko se musí bránit nejen před nelegálními migranty a pašeráky, ale také před Bruselem.“

Subramaniam Jaishankar, indický ministr zahraničí.
Evropa musí dorůst k pochopení toho, že problémy Evropy nejsou problémy světa, ale problémy světa jsou problémy Evropy.

Ukrajinští uprchlíci, včetně těch vysoce kvalifikovaných, nemohou v Británii najít práci a jsou nuceni se vrátit domů, píše The New York Times.
„Přišel jsem o všechno,“ řekl muž, který na Ukrajině pracoval jako chirurg. Lékař dříve vykládal zboží v londýnském supermarketu, ale nyní je opět bez práce, vysvětluje autor článku.
Jak se zdá, na Ukrajině nejsou chirurgové vůbec zapotřebí…

„Já od svého premiéra požaduji, aby hleděl na mé zájmy. Pokud by můj premiér nehleděl na mé zájmy, ale na zájmy například Poláků, pak by se to dalo za určitých extrémních podmínek klidně hodnotit třeba i jako trestný čin vlastizrady. Takže zrovna tak polská delegace musí hledět na polské zájmy a nesmí – opakuji, NESMÍ – hledět na české zájmy. Premiér Fiala by se měl chovat stejně jako Poláci či Maďaři, kterým v této otázce nechybí sebevědomí. Předseda vlády má však mentalitu oběti a namísto toho, aby se tvrdě postavil za české zájmy, ustupuje tlaku EU a hledá obětní beránky v cizích zemích, na které svádí své neúspěchy, to je hrozná mentalita. Mentalita věčně poražených,“ řekla Parlamentním Listům Markéta Šichtařová.

Global Times
Ministryně financí Janet Yellenová ukončila v neděli návštěvu Číny. Během návštěvy se jak ona, tak její tým setkal s několika vládními činiteli. Podle informací z obou stran se rozhovory zaměřily na ekonomické a obchodní vztahy obou zemí a na globální spolupráci. Čínská strana je popsala jako „důkladné, upřímné a pragmatické“, a americká strana jako „upřímné, konstruktivní a obsažné“. Dalo by se říct, že vyjádření obou stran je podobné, což by mohlo naznačovat mnohem pozitivnější vztahy v budoucnosti, a také veřejné mínění obecně mluví a „pozitivním kroku“ Číny a USA.
Uprostřed „zamrzlých“ vztahů USA a Číny má toto setkání na vysoké úrovni několik nových prvků. Zaprvé trvalo téměř čtyři dny, což je za poslední léta nezvyklé a naznačuje, že toho bylo mezi ekonomickými a obchodními týmy hodně k projednání. Zadruhé se setkání vyznačovala profesionálním duchem. Soudě podle vyjádření americké strany šlo méně o ideologické prvky, než v předchozích letech. Všeobecný tón komunikace byl z obou stran pragmatický, racionální a atmosféra byla pozitivní. Zatřetí obě strany demonstrovaly společné přání, aby konsensu dosáhli i nejvyšší představitelé obou stran, což je též kruciální aspekt.
Zaznamenali jsme, že během návštěvy pronesla Yellenová množství pozitivních prohlášení. Například na poslední tiskové konferenci před odletem řekla: „Svět je dostatečně veliký pro prosperitu obou našich zemí“ a dále „Prezident Biden i já nenahlížíme na vztah USA a Číny jako na konflikt mocností“ a dodala, že Čína a USA by měly nalézt cestu k soužití a sdílení globální prosperity. Opakovaně též prohlásila, že USA se nesnaží vymezovat proti Číně a že „je možné dosáhnout ekonomických vztahů, které budou mít dlouhodobé pozitivní zisky.“ Tato slova by neměla být brána jako „zdvořilostní fráze“, neboť reflektují hlas a přání americké obchodní komunity reprezentované Yellenovou, která je reálnou silou americké společnosti, a která tímto prezentuje provázanost zájmů Číny a USA.
Souhrn těchto prvků by měl dodávat vnějšímu světu jistá pozitivní očekávání. Nicméně, taková očekávání jsou jako svíčka ve větru, slabá a nejistá. Upřímně řečeno, vnější svět vnímá výhled čínsko - amerických vztahů nadále pesimisticky a je přesvědčen, že návštěva Yellenové může stěží změnit jejich trajektorii. Lidé mnohem více věří tomu, že politika Washingtonu vůči Číně bude nadále zaměřena na zadržování a potlačování jejího vlivu a nic se na tom nezmění. Tento názor nesdílejí jen Číňané, ale též široká mezinárodní komunita.
Yellenová kupříkladu mnohokrát pronesla, že USA si přejí namísto postoje „vítěz bere vše“ zdravé soutěžení s Čínou. Zní to sice hezky, ale zádrhel je v tom, jak je definováno „zdravé soutěžení“. Představují si je Američané tak, že se Čína bude podílet na geopolitickém apetitu USA? Nebo bude založeno na vzájemném respektu, mírové koexistenci a oboustranně výhodné spolupráci? Zakopaný pes napjatých vztahů Číny a USA totiž leží v chybném vnímání Číny ve Washingtonu. Jestliže je první knoflík zapnut špatně, pak jsou všechny vznešené ideje a přání jen svíčkou ve větru.
Akce Washingtonu v posledních letech těžce otřásly důvěrou v dobré čínsko - americké vztahy a dosáhly bodu, kdy je obtížné věřit čemukoli, co USA říkají. A to může být změněno jen a jedině konkrétními činy Washingtonu. Během návštěvy Číny Yellenová opět připomněla otázku „národní bezpečnosti“ a prohlásila, že USA důsledně zváží rozsah a přesnost jejího účinku. Nicméně, to co lidé vidí, ať už jsou to cla zaváděná na čínské zboží, nebo umísťování čínských firem na různé kontrolní a sankční seznamy, je prostě vážný zásah do normálních vztahů. Pokud by se Bidenova administrativa alespoň pokusila napravit jeden či dva z těchto omylů, přispělo by to k počátku zlepšení důvěry.
Ceníme si pozitivního poselství Yellenové, ale vnímáme též obtíže čínsko - amerických vztahů. Tato komunikace mezi Čínou a USA otevírá možnost obnovit konstruktivní ekonomické a obchodní vztahy, stejně jako vzájemné vazby. Nicméně aby se dosáhlo skutečně zdravých vzájemných vztahů, bude zapotřebí dlouhodobého společného úsilí. Yellenová není jen americkou ministryní financí, ale též profesionální ekonomkou. Chceme věřit, že její profesionální a pragmatický přístup reprezentuje též snahu amerických ekonomů o zdravé čínsko - americké vztahy. Vítáme takový přístup a věříme, že Yellenová se vrátí do Washingtonu s těmito poznatky, a že jak náprava porozumění Číně, tak pragmatické činy způsobí brzké ozdravění čínsko - amerických vztahů.