PONDĚLNÍ GLOSY 10.07.2023

Miroslava Macka
Prezident Pavel:
Česko přispělo za dobu trvání invaze celkovou hodnotou 45 miliard korun na boj proti ruské agresi.
Dodávám:
Hluboce se mýlí. Nepřispělo Česko, ale čeští daňoví poplatníci, a to nedobrovolně. Každá čtyřčlenná rodina se zadlužila zhruba 17.000 .- Kč.
Už dávno jsem navrhoval jiné řešení:
Vypsat válečnou půjčku (podle premiéra jsme přece ve válce) a spousta těch válkychtivých Čechů by přece ráda dobrovolně přispěla mnohem vyššími obnosy.

Aktivista Tomasz Peszynski na Seznam Medium aneb ukázka současné žurnalistiky:
Je naprosto evidentní, že se 8. 6. Ukrajinci pokusili o masivní obrněný útok tanky Leopard 2 a bojovými vozidly Bradley, který Rusové zastavili velkou palebnou silou a Ukrajinci přišli o 7 Leopardy a 17 vozidel Bradley.
To je špatná zpráva. A teď dvě dobré. Ukrajinci rozhodně neudělali tu chybu jako Němci v roce 1943 u Kurska. (Důrazně upozorňuji na to, že ukrajinskou a německou situaci srovnávám jen a pouze z důvodu taktické podobnosti na frontě, není to žádný politický, ani ideologický nebo morální jinotaj, a kdo by to tak chápal, chápe to špatně). Němci se rozhodli zvrátit postup Rusů a provedli protiútok, na který však byla Rudá armáda dobře připravena, ale nacistické vedení to neakceptovalo a vrhalo stále další a další obrněné formace proti ruské frontě, což skončilo vyhlazením celých divizí a strategickou prohrou třetí říše.
Ukrajinci tuhle hloupost rozhodně neudělali, a když zjistili, že řízný úder západní vojenskou technikou nevyšel, ihned ho zastavili a zkoušejí to jinak. Jak, to nikdo neví.

Co se divíte? USA mají s kazetovou municí ty nejlepší zkušenosti, vždyť během nevyhlášené války v Laosu kazetové bomby roztrousily téměř 300 milionů bombiček. Z jihovýchodní Asie sice nakonec Američané odtáhli, ale nevybuchlé bomby zabily a zranily za následující desetiletí tisíce a tisíce laoských civilistů (40 % z nich byly děti).
Poradce prezidenta USA pro národní bezpečnost Jake Sullivan o přesunu kazetových bomb na Ukrajinu aneb popření sama sebe:
Uznáváme, že kazetová munice představuje riziko poškození civilistů nevybuchlou municí. Proto jsme rozhodnutí odkládali tak dlouho, jak jsme jen mohli. Existuje však i obrovské riziko poškození civilistů, pokud ruské jednotky a tanky projdou přes ukrajinské pozice a obsadí další ukrajinské území a zotročí další ukrajinské civilisty, protože Ukrajina nemá dostatek dělostřelectva. To je pro nás nepřijatelné. Ukrajina nebude používat tuto munici na nějakém cizím území. Toto je jejich země. Brání se, jsou to jejich občané, brání se a jsou motivováni použít jakýkoli zbraňový systém, který mají, způsobem, který minimalizuje riziko pro tyto občany.

Veterans Today:
Neměnný scénář těch, kteří vydělávají na válce, nás vede od jednoho vojenského fiaska ke druhému, od Vietnamu, Afganistánu, Iráku, Libye, Sýrie k nynější Ukrajině. Svoboda a demokracie jsou v ohrožení. Zlo musí být poraženo. Lidská práva musí být ochráněna. V sázce je osud Evropy a NATO, založený na pravidlech mezinárodního pořádku. Vítězství musí být dosaženo.
Výsledek jsou vždy stejný. Příběhy a jeho ospravedlnění se ukáží být lživé. Optimistické prognózy falešné. Ti, v jejichž zájmu bojujeme, jsou stejně zkorumpovaní jako jejich nepřátelé.