ÚTERNÍ GLOSY 13.06.2023

Miroslava Macka
Mezi hlavní tváře „nerůstu“ v českém prostředí patří aktivista Tadeáš Žďárský působící v neziskové organizaci Na Zemi.
„Přes klimatickou krizi se dostal až k ekologické ekonomii. Pracuje v organizaci Na Zemi a zajímá ho, jak nerůst dostávat do formálního i neformálního vzdělávání. V současnosti je jeho hlavní prací popularizace nerůstu v českém prostředí: o nerůstu píše články i vzdělávací metodické materiály, dělá přednášky a vede workshopy, spoluinicioval vznik Nerůstové pracovní skupiny a zakládal Nerůstovou akademii,“ popisuje aktivistu Žďárského výše zmíněná neziskovka na webových stránkách.
Dodávám:
Pokud by tak činil za svoje peníze, byla by to svébytná zábava. Jenže tahle neziskovka dle veřejných zdrojů dostává miliony ze státního rozpočtu, tedy z našich daní.
Například na projekt „Škola emancipace“ získala od Ministerstva školství 5,249.000 korun. Pro hořké pobavení citát z této publikace, rada učitelům:
„Nepodceňujte, jak důležité je, aby student či studentka měl/a na výběr, na kterou toaletu chce chodit. Zeptejte se jich, kterou toaletu preferují vzhledem k jejich genderové identitě, a zhodnoťte, jestli je pro ně bezpečné ji na vaší škole užívat vzhledem k atmosféře panující na škole a jejich osobním vztahům. Pokud by bylo třeba, zajistěte, aby o přestávkách byl u toalet dohled, který dohlédne na to, že nikdo nebude bránit transgender studentům a studentkám v přístupu na toaletu.“

Francouzský prezident Emanuel Macron, stojící po boku německého kancléře Scholze a polského prezidenta Dudy v Elysejském paláci:
„Ukrajinská protiofenziva začala před několika dny. Má trvat několik týdnů, nebo dokonce několik měsíců. Chceme, aby byla co nejúspěšnější, abychom pak mohli zahájit fázi vyjednávání za správných podmínek.“
Dodávám:
Jak vidíte, o válce na Ukrajině rozhoduje Zelenskyj podle přání ukrajinských občanů.