PONDĚLNÍ GLOSY 5.06.2023

Miroslava Macka
Rozjíždí se velká reforma zdravotní péče, zní bombastický titulek na Novinky.cz.
V čem spočívá?
Posílit by měla podle ministerstva zdravotnictví jednodenní péče, takže pacient by v nemocnici zůstal maximálně 24 hodin. „Odlehčí to nemocnicím, budou volné kapacity, můžeme zrychlit operativu a i pro nás je to o něco levnější, než kdyby byly platby v klasickém režimu,“ vysvětlil Právu náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny pro zdravotní péči Jan Bodnár.
Tak tomu říkám velká reforma! Navíc se vsadím, že to žádné úspory v posledku nepřinese, neboť poskytovatelé zdravotní péče podojí systém jinak.

Když ministr financí Zbyněk Stanjura říká, že vláda musí kvůli dramaticky rostoucímu schodku šlápnout na brzdu, mohl by sáhnout ke zrušení dotací. „Technicky vzato je prostor pro škrty v řádech stovek miliard. A toto je to jediné správné, co by udělat mohl. Ale současně se vsadím, že to je také přesně to, co neudělá,“ říká pro ParlamentníListy.cz Markéta Šichtařová.
Dodávám:
Má, samozřejmě, pravdu. Dotace jsou jako droga a jejich distributoři si je nenechají vzít, neboť kdo rozděluje peníze, má moc.

Pokud existuje jeden národ, který vstoupí do dějin tím, že změnil geopolitickou a bezpečnostní realitu v Evropě k lepšímu, budou to Ukrajinci, prohlásila předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová na setkání předsedů parlamentů členských zemí NATO ve Vilniusu.
Dodávám:
Doposud jsem netušil, že je taková žertéřka…

Komise pro vyšetřování ruského vlivu v Polsku - už sám název připomíná totalitu, která pod (jak jinak) ušlechtilou záminkou fakticky likviduje lidi s jiným, než jediným správným oficiálním názorem. Rozhodně si přečtěte její pravomoci - je to čtení k zblití, ta kombinace neomylného žalobce, soudce a kata v jedné sedmihlavé sani…

Dobře mířené výpady ukrajinské armády do citlivých míst ruského valu by mohly vést k úplnému zhroucení Rusů. V pátečním rozhovoru pro americký deník The Washington Post to prohlásil britský ministr obrany Ben Wallace, který by se mohl stát příštím generálním tajemníkem NATO.
Nemá alespoň nepatrnou intelektuální pochybnost, že by to mohlo platit i naopak?

Rusko v Bachmutu ztratilo 60 tisíc vojáků, přičemž tento údaj zahrnuje padlé i raněné, uvedla britská televize Sky News s odvoláním na své zdroje.
Dodávám:
Zajímavý nápad, jak se vyhnout nařčení z desinformace! Odvolat se na své zdroje, které je ovšem zapotřebí chránit. To by šlo jistě použít i v Česku…

The Telegraph:
Studenti Regent´s Park College, která je součástí Oxfordské university, mohou být vyloučeni za to, že oslovují transgendery jménem, které dostali při narození a které už nepoužívají.
Dodávám:
Odchod euroatlantické civilizace do zadní části traktu zažívacího v přímém přenosu…