PONDĚLNÍ GLOSY 29.05.2023

Miroslava Macka
Běloruská tenistka Aryna Sabalenková vyhrála na French Open nad Ukrajinkou Martou Kosťukovou. Ta jí po skončení zápasu odmítla podat ruku.
Důvod?
Bělorusko v prvních dnech rusko - ukrajinského konfliktu pomáhalo logisticky Rusku a dovolilo mu vést útok také ze svého území.
Dodávám:
Opravdu chceme žít ve světě, kde se do všeho včetně kultury a sportu bude míchat politika? Opravdu? Bude takový svět lepším místem k žití?

Některé novináře nelze nemilovat:
S odvoláním na Andrije Jusova z ukrajinské vojenské rozvědky napsal list Ukrajinska pravda:
Byly shromážděny pro rozvědku důležité informace, jež „z pochopitelných důvodů nebudou zveřejněny“. Část těchto údajů, které Jusov stručně charakterizoval jako „král je nahý“, však obdržel celý svět, uvedl list.
Jusov následně vysvětlil, že jde především o informace o vyčerpání Putinova mocenského aparátu a o zranitelnosti Ruska vůči vnitřním útokům.

Spojené státy vidí v Číně nepřítele č. 1 a snaží se ji upozadit všemi možnými způsoby, samozřejmě vždy pod ušlechtilými záminkami „národní bezpečnosti“, „ochrany lidských práv“ a „enviromentálními důvody“.
Přitom je to tak prosté:
Podle dat Lowyho institutu byly před rokem 2000 Spojené státy na špici globálního obchodu a 80% států ve světě s nimi obchodovalo více, než s Čínou. V roce 2018 to bylo již jen 30% států a Čína se stala největším obchodním partnerem pro 124 zemí a regionů světa a zaujala v mezinárodním obchodu 1. místo.

Senátorka Daniela Kovářová
Nikdy žádný diktátor ani tyran neřekl: „Chci omezit vaši svobodu slova.“ Každý říká, že je pro svobodu slova, ale jenom odsaď podsaď a jenom někdy a jenom pro někoho a pro někoho jiného ne. „Jako všechny diktatury i ta dnešní začínají dobrem. V zájmu vašeho dobra, milí občané, je třeba regulovat, upravovat, omezovat. Jde o skandalizaci, nálepkování, vylučování z veřejného prostoru, opravy a přepisování knih, překrucování reality, bourání soch, přejmenování ulic. Kdo má jiný názor, toho nepozveme do televize, nedáme mu možnost promluvit. Mám s tím osobní zkušenosti. V prosinci 2021 jsem vystoupila na právnické fakultě s příspěvkem Klady a zápory feminismu. Poté, co jsem příspěvek odpřednášela, žádaly studentky této fakulty, abych už nikdy nebyla na půdu právnické fakulty pozvána, a to jenom proto, že jsem poukázala na příklady negativních dopadů feminismu. A přitom jsem jen shrnovala praktické zkušenosti svých klientek z advokátní praxe.