PONDĚLNÍ GLOSY 15.05.2023

Miroslava Macka
Premiér Petr Fiala spolu s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (oba ODS) během tiskovky, dnes již proslavené, mimo jiné oznámili, že zlevní léky.
Ve skutečnosti ale léčiva budou dražší, neboť vláda je zatíží o dva procentní body vyšší DPH. Dnes spadají léky do desetiprocentní sazby, nově se přesunou do dvanáctiprocentní.
Čtenář glos mi napsal:
V současné době jsme u nás, bohužel, svědky podobného jevu, jaký se odehrával ve 30. letech minulého století v Německu. Tedy davové psychózy, kdy vlivem působení politiků a medií dochází k zhloupnutí a zfanatizování nemalé části obyvatelstva. Vůdce, v tomto případě Fiala, se může dopustit čehokoliv myslitelného a media a velká část občanů mu stejně budou tleskat.

Ministr financí Stanjura k tomu, že na noviny, na rozdíl od časopisů, se má vztahovat 21% DPH:
„Časopisy jsou společensky významné, proto je zařazujeme do nižší sazby DPH. Známe vědecké časopisy, vědecké noviny neznáme. Ano, jsou i jiné než vědecké časopisy, ale to už se rozlišit nedá.“
Voliči pětikoalice, opravdu Vám za něj není stydno?

Dezinformace roku:
I kdyby vláda už nic neprosadila, její přínos bude větší než u předchozích dvou, prohlásil premiér Fiala.

Novinář Petr Honzejk:
„Zdanění novin na 21 procent, s čímž přišel Zbyněk Stanjura, je úplně mimózní. Likviduje to žurnalistiku. Německo má sedm procent, Slovensko deset, Francie 2,1 procenta (jo 10x míň než to, co se vymyslelo u nás). Takže se Zbyňka Stanjury oficiálně ptám: Je to jenom úlet, že jo?“
„Zdravé mediální prostředí není neřest. Nezávislé zpravodajství a publicistika se nedá dovézt ze zahraničí a víno není antidotum proti nepřátelům Západu.“.
„Se zvýšením daní na tisk si musí Petr Fiala dělat legraci. Kope tím do seriózních médií.“
„Málokdo příčetný pochybuje o tom, že nezávislá seriózní média jsou klíčová pro fungování demokracie. Obzvlášť jasné je to nyní, kdy je Evropa vystavena dezinformačním kampaním sponzorovaným autokratickými režimy, především Putinovým Ruskem.“
Dodávám:
Nezávislá seriózní media jsou pro fungování demokracie důležitá, jenže tato přídavná jména bohužel u většiny těch našich nelze použít.
Co se týká vína, není sice antidotem proti nepřátelům Západu, ale antidotem proti Honzejkovým názorům a komentářům rozhodně ano.

Ukrajina jen v letošním roce obdržela ze Západu finanční pomoc na úhradu veřejných výdajů ve výši 16,7 miliardy dolarů (360 miliard korun).

Představte si, co si ten Trump dovoluje!
Neodpověděl v jedné debatě jasně na otázku, zda chce, aby Ukrajina vyhrála válku, ale pravil: „Chci, aby všichni přestali umírat. Rusové i Ukrajinci.“