PÁTEČNÍ GLOSY 12.05.2023

Miroslava Macka
Ideální čtení, které objasní, kterak pět nesourodých skupin diletantů uklohnilo „reformu“ veřejných financí a dokonce i reformu důchodovou: „Jak si pejsek s kočičkou dělali k svátku dort“ od Josefa Čapka…

Lenka Zlámalová:
Tak vláda prý škrtá 46 miliard korun z celkových 500 miliard dotací a pseudodotací, o kterých mluvil ministr financí Zbyněk Stanjura. Necelých 10 procent. Nešlo toho sebrat víc, abychom nemuseli zvyšovat daně? Bohaté a úspěsné Švýcarsko má daňovou zátěž 28,6 procenta. My 34,8.
Takže zvýšení daní o 31,3 miliardy letos. Včetně přímých daní. ODS porušila slib voličům. Příští rok růst daní o 70 miliard. Proti škrtům dotací za 55 miliard korun, růst daní. Nešlo těch 31,3 miliardy sebrat další dotace? Je jich skoro 500 miliard korun.
Masivní zvýšení přímých daní. ODS se sebedestrukčně rozhodla zničit. Porušila klíčový slib voličům a raison d´etre svého bytí. Otvírá se prostor pro novou pravicovou, ekonomicky skutečně liberální stranu. Nízkých daní a nulových dotací. Voličů bude dost.
Dodávám:
Předpokládám ovšem, že voliči pětikoalice jsou navýsost spokojeni a zapějí si známou budovatelskou „Teď když máme, co jsme chtěli, do rachoty zvesela…“
Ale vážně: Samozřejmě, že tato vláda neškrtne dotace, neboť čím více politici přerozdělují, tím větší moc mají a tím lépe se jim uplácejí vybrané skupiny voličů.

Poněkud teatrální, ale o to rozpačitější tisková konference vlády.
Václav Klaus

Dnes uplynulo 19 měsíců a dva dny od parlamentních voleb v říjnu 2021, které vyhrála dnešní pětikoalice. To představuje 40 % celkové délky volebního období, které má tato koalice k dispozici. Víme dobře, že už se toho v posledním roce před volbami moc neudělá, takže jsme zhruba v polovině vážně míněného volebního období.
Na dnešní tiskové konferenci vlády zaznělo, že u nás bylo „léta přešlapováno“. Já bych to upřesnil tím, že to byla léta velmi netypické covidové pandemie, která vedla k naprosto mimořádným zásahům. Že byly chybné, kritizuji od prvního dne jejich zavádění. Byly chybným rozhodováním – tehdejší vlády a tehdejší opozice, čili dnešní pětikoalice – ale nebyly přešlapováním.
Přešlapování začalo až po říjnu 2021. Teď, 11. května 2023, se vláda zázračně probudila a použila pro svůj dnešní návrh Ozdravného balíčku štrougalovské slovo „soubor opatření“ (pronesl ho podvědomě místopředseda vlády Rakušan). Někteří jsme na to dodnes citliví. Nemá cenu hned po pár hodinách pitvat detaily vládního návrhu. Je v nich spousta nejasného a navíc projdou řadou ministerských, vládních a parlamentních jednání, která tyto detaily značně pozmění. Proto jen několik poznámek:
1. Jedná se o klasický úsporný balíček, kterých jsme už za posledních 20 let provedli několik, ale prodává se to jako reformní čin. To je mystifikace veřejnosti.
2. Zcela nesmyslně je do tohoto krátkodobého úsporného balíčku zapletena jakási „reforma“ důchodového systému, která s inflací dnes, s ekonomickou nerovnováhou dnes a s deficitem státního rozpočtu dnes nemá nic společného. (Navíc se v tomto případě ukazuje, že nejde o předložení skutečné reformy důchodového systému, ale pouze o několik jeho parametrických změn. Ať pan Jurečka nediskredituje slovo reforma svým včerejším výrokem: „Největší reformu za posledních 30 let představím už zítra!“)
3. Reformní nádech tento balíček krátkodobých škrtů nemá. Místopředseda vlády Rakušan dokonce úžasně řekl, že výdobytky 21. století – bezplatné školství a zdravotnictví – nebudou ohroženy.
4. Dělal jsem několik ozdravných balíčků. První jako ministr financí v roce 1990, druhý jako předseda vlády v roce 1997. V obou případech bylo jasné, že jde o zásahy v dané chvíli, do daného rozpočtového roku, nikoli o plánování do budoucna. Premiér Fiala dnes opakovaně mluvil o úspoře 94 miliard tónem, jakoby to byla úspora dnešní, ale ona to je údajná úspora až na rok 2024. Pak mluvil o úspoře v součtu let 2024-2025, cudně pomlčel o neúspoře roku 2025. Pro rok 2023 dnešní zásah nic nepřináší. Inflaci však máme dnes! Za rok či dva se očekává – optimisticky, já to považuji za výrok typu přání otcem myšlenky – že u nás bude inflace 3-4 %. To by žádný dramatický ozdravný balíček nevyžadovalo.
5. Mluví se, konečně (mnozí to žádáme už dlouho), o škrtech dotací – 55 miliard na příští rok. Mimochodem, nic na rok letošní. Naznačují se poněkud neutralisticky resorty či oblasti, kde se bude škrtat. Ale jaksi potichu, resp. neříká se na co. Změna – a vyslání obrovského signálu veřejnosti – by byla, kdybychom řekli, že se bude škrtat např.:
- ve školství, třeba zrušením nesmyslné inkluze,
- v obraně, mimo jiné zrušením špatně ufinancovatelného podílu 2 % HDP,
- ve zdravotnictví, do kterého v posledních letech natekla naprosto nesmyslným způsobem spousta peněz,
- v oblasti životního prostředí, které ve vydaných materiálech zatím vůbec nebylo zmíněno. Znamená to tedy, že mimořádně nákladné zelené blouznění bude pokračovat?
- zmenšením počtu lidí zaměstnaných státem atd. atd.
6. Zcela úsměvné bylo na tiskové konferenci vlády míchání řečníků tím, že vedle sebe mluvili zodpovědní ministři a „nezávislí“ odborníci, kteří pouze vyslovovali svoje názory s vědomím, že jimi vláda není vůbec vázána. Mělo to vypadat odborně, ale byl to čistý alibismus.
Škrty jsme potřebovali, zvyšování daní nikoli. Strany pětikoalice o zvyšování daní ve svých volebních programech nemluvily. My, kteří si přejeme snižování úlohy státu ve společnosti, si je nepřejeme také, ale o tom se na tiskové konferenci moc nemluvilo. Tisková konference byla vtipně svolána na „za pět minut dvanáct“. Je už bohužel dávno po dvanácté a navíc je jasné, že i přes teatrálnost dnešní tiskové konference vyhlašovaná opatření naši ekonomickou situaci fakticky nezmění.

Ideály? Pche! Zas vším hledej prachy!
Patrick Graichen je německý státní tajemník odpovědný za otázky energetiky a klimatu a nejvlivnější poradce zeleného ministra Habecka. Přezdívá se mu Pan Energiewende (Obrat k (zelené) energetice, a je všeobecně považován mimo jiné za mozek kontroverzního plánu Berlína zakázat od příštího roku vytápění plynem. Stojí za klíčovými rozhodnutími jako například za umrtvením posledních tří jaderných elektráren nebo faktickým zákazem prodeje kotlů na fosilní paliva od roku 2024.
Ovšem:
Jeho bratr Jakob pracuje pro ekologický institut, který od ministerstva získal zakázky, sestra Verena se činí pro státní vodíkovou komisi a ještě jednu agenturu. Michael Kellner, manžel Vereny, se živí jako špičkový poradce na ministerstvu, a to na pozici parlamentního státního tajemníka.
Graichen navíc jako nejvlivnější člen tříčlenné výběrové komise prosadil Michaela Schäfera, svého dlouholetého přítele a svědka na svatbě, do čela vládní energetické agentury Dena, jejímž úkolem je prosazování konkrétních kroků Energiewende.

Obranná dohoda mezi USA a Českem se nezmiňuje o amerických základnách na našem území, kdepak! O těch ve smlouvě není ani slovo, jak správně říká ministryně obrany Černochová.
Zmiňuje se jen o „zařízení a prostorách“ na našem území poskytnutých ozbrojeným silám USA, sloužících „ k nerušenému přístupu…pro účely návštěv, výcviku, cvičení, manévrů…doplňování paliva do letadel…přistávání…dočasné údržby vozidel, plavidel a letadel, ubytování personálu, spojení, shromažďování a rozmisťování ozbrojených sil a materiálu“, ve kterých lze „vykonávat stavební činnost“.
A teď si představte, že z toho někteří dezoláti usuzují, že zde budou americké vojenské základny!

Spojené státy připouštějí možnost uvalení sankcí na Gruzii, pokud tamní úřady obnoví přímé lety s Ruskem. Informovalo o tom 11. května americké ministerstvo zahraničí.
A teď si představte, že někteří Putinovi švábi tvrdí, že si USA hrají na světového četníka! Taková nehoráznost!