STŘEDEČNÍ GLOSY 3.05.2023

Miroslava Macka
Na konci dubna skončil státní rozpočet se schodkem rovných 200 miliard korun, což je meziročně bezmála o 100 miliard více. V úterý to uvedlo ministerstvo financí (MF). Meziroční nárůst resort odůvodnil především vyššími výdaji na důchody, sociální dávky nebo investice. Jde o největší dubnový deficit od vzniku České republiky.
Přitom rozpočtové příjmy za první čtyři měsíce roku dosáhly 533,9 miliardy korun, meziročně tedy vzrostly o 11,4 procenta.
Tak tomu říkám řádné hospodaření!

Špatná artikulace hlásek nebo třeba plynulost řeči. Dětí, které se potýkají s řečovými a komunikačními problémy, významně přibývá. Počty žáků s tímto problémem stouply od roku 2012 na desetinásobek.
Není se co divit:
Nečtou, nemluví, čumí neustále na obrazovku nebo do mobilu a rodiče od nich mají konečně pokoj…

Po českých silnicích jezdí kolem 150 tisíc aut bez povinného ručení. Právu to řekla mluvčí České kanceláře pojistitelů Veronika Pilková.
Včetně těch ukrajinských nebo bez nich?

Sociolog Jan Keller:
V České republice žije ve srovnání s jinými evropskými zeměmi početně zanedbatelná horní vrstva těch skutečně bohatých. Smetana z výkonů naší ekonomiky odtéká do ciziny a zvyšuje bohatství tamních mocných. Na ty nemá vláda Petra Fialy povolení si vyskakovat. To znamená, že peníze navíc do státního rozpočtu mohou být získány jedině na úkor našich středních vrstev a vrstev příjmově nižších. Premiér může vykládat, co chce, může se pokoušet klamat své voliče, jak chce, ale tuto matematickou triviálnost prostě neoklame.

Marek Stoniš:
Vybírám pár scének z nekonečné telenovely „Tak si tady žijeme“: Ministr vnitra Vít Rakušan rozdával v senegalské nemocnici tamním nemocným banány v igelitu a oznámil, že Afrika je důležitá pro evropský mír. Český ministr zahraničí Jan Lipavský nazval ruského ministra zahraničí Lavrova klaunem a odcestoval do USA řešit bezpečnost “v Indo-Pacifiku”. Premiér-konzervativec Fiala se veřejně přiznal, že je na jedné lodi i vlně s Piráty, zkritizoval eurostat, který tvrdí, že máme nejdražší plyn v Evropě s tím, že čísla nesedí, a eurostat mu odpověděl, že sedí. Prezident Pavel si nejprve spletl Merkur s Plutem, následně se nechal dovézt svým luxusním sedmičkovým BMW k liberecké zastávce MHD, nastoupil do tramvaje a odjel na setkání s občany. Poté nasedl do vlaku a odcestoval se slovenskou prezidentkou Čaputovou na tajnou cestu na Ukrajinu, odkud se do Prahy veřejně vrátil letadlem. Ministr zdravotnictví Válek reagoval na nedostatek antibiotik pro děti, že v půlce května už jich v lékárnách bude více, a léčit děti pomůže také teplé počasí, mezitím ovšem meteorologové oznámili, že květen bude studený. Pražský pirátský náměstek primátora Hřib, který se před časem veřejně posmíval občanské demokratce Alexandře Udženiji, že je balkánského původu, zkritizoval na sociálních sítích konzervativce, že šikanují ženy a nejsou gentlemani. Český dluh veřejných financí stoupl za posledních dva týdny zhruba o dalších 14 miliard korun.