ČTVRTEČNÍ GLOSY 27.04.2023

Miroslava Macka
Ceny plynu pro domácnosti se loni ve druhém pololetí v České republice zvýšily meziročně nejvíce ze všech zemí Evropské unie. Růst činil 231 procent, zatímco například na Slovensku dosáhl 18 procent a byl druhý nejnižší v Unii. Ve své zprávě to ve středu uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Pokud se cena vyjádří v eurech, nejlevnější plyn měly domácnosti v Maďarsku.
Vzhledem k tomu, že údaje dle vlády a českých odborníků zcela nesedí, měl by být dán Eurostat na seznam dezinformátorů a Putinových švábů.

Policejní prezident Martin Vondrášek v úterý představil senátorům zprávu o současném vývoji kriminality a bezpečnostních hrozbách. Mezi hlavními body informoval o 73 probíhajících trestních stíháních v souvislosti s nepravdivými a škodlivými informacemi šířenými na dezinformačních webových stránkách.
Dodávám:
A jak je to s nepravdivými a škodlivým informacemi šířenými na jiných, než „dezinformačních webech“?

Bloomberg:
Poprvé za posledních deset let jsou tři východoevropské země, Polsko (9 miliard dolarů), Rumunsko (6 miliard dolarů) a Maďarsko (5 miliard dolarů) mezi prvními pěti dlužníky z rozvojových zemí na zahraničních trzích.
Východní Evropa zažívá obrovské finanční ztráty, protože vládní výdaje výrazně vzrostly kvůli nutnosti kompenzovat vojenské náklady a náklady na pobyt ukrajinských uprchlíků.
Dodávám:
Nutnost to rozhodně nebyla a není, jen mizerná politická rozhodnutí.

Týdeník Hrot:
Počáteční nadšení z pomoci ukrajinským uprchlíkům v Česku pomalu vyprchává. Pomoc lidí zčásti nahrazuje stát, ale i ten postupně utahuje kohouty.
Mám na pisatele toho podtitulku dotaz: A stát bere ty peníze odkud?

Slova k zapamatování:
Ukrajinský generál a někdejší šéf ukrajinské rozvědky Mykola Malomuž tvrdí, že ukrajinské ozbrojené síly během dosavadních bojů zlikvidovaly hlavní kontingent regulérní ruské armády. Konkrétně zmínil výsadkáře, pozemní vojsko, námořní pěchotu a nejméně 70 až 80 procent ruských žoldáků. Likvidujeme až 1100 Rusů denně, citovala jej agentura Unian.