ÚTERNÍ GLOSY 4.04.2023

Miroslava Macka
Státní rozpočet skončil v březnu ve schodku 166,2 miliardy korun. Je to nejhorší výsledek prvního čtvrtletí od vzniku ČR, ovšem nejlepší vlády, kterou jsme kdy měli (tedy podle jejího sebehodnocení).

Pondělní slova ukrajinského prezidenta Zelenského k zapamatování:
Všechna okupovaná ukrajinská území budou brzy osvobozena. Ruští vojáci, kteří chtějí válku přežít, mají poslední šanci utéct.

Opoziční konzervativní Národní koaliční strana vyhrála nedělní parlamentní volby ve Finsku. Sociální demokraté premiérky Sanny Marinové skončili až třetí.
Národní koaliční strana získá 48 z 200 křesel v parlamentu, druhá nacionalistická Strana Finů bude mít 46 křesel a sociální demokraté 43 křesel, zbylá křesla si rozdělí sedm dalších politických subjektů.
Typické je, že v našich komentářích nezaznívá, že Marinová prostě sklidila plody své zelené a vítačské multikulturní politiky a její odpůrci, a to zvláště příznivci Strany Finů, byli ještě nedávno označováni jako xenofobní extrémně pravicoví voliči s nižším vzděláním z venkova.

Markéta Šichtařová:
Trh práce potřebuje nové lidi, potřebuje, aby se pracovní síly uvolnily ze státního sektoru. Přepálené daně potřebují propustit státní zaměstnance, aby mohly klesnout. Inflace potřebuje propustit státní zaměstnance, aby mohla klesnout. Firmy přetížené byrokracií potřebují propustit státní zaměstnance, aby je byrokracie nedusila. Důchodci potřebují propustit státní zaměstnance, aby místo na platy zbytečných úředníků bylo na důchody. Všichni potřebujeme propouštění státních zaměstnanců jako sůl! Jenom vláda na to nemá kule.

Global Times
Čína a Brazílie se dohodly na tom, že budou vzájemný obchod provádět ve vlastních měnách a nikoli v dolarech.
To jim umožní zredukovat náklady a zvýšit vzájemný obchod a investice, jak poznamenala Brazilská obchodní a investiční agentura ApexBrazil.
Čína je největším brazilským obchodním partnerem, vzájemný obchod dosáhl v roce 2022 výše 150,5 miliardy dolarů a nová dohoda má za cíl ještě jej zvýšit.
Ale co je ještě důležitější, z hlediska perspektivy globálního finančního systému jde o zřetelný krok k dedolarizaci, kdy se státy snaží vzájemně obchodovat ve vlastních měnách a diverzifikovat své měnové rezervy.
Zásluhou Bretton Woodských dohod a petrodolarů se z dolaru coby dominantního platidla a investičního nástroje stal nástroj politického vydírání a donucovací prostředek. Touto proměnou nejenom, že USA mohou vyhlašovat jednostranné sankce vůči ostatním zemím, ale mohou též nezodpovědnou monetární politikou sklízet mezinárodní bohatství a vyvážet svá rizika.
Avšak každá hegemonistická měna jednoho dne zkolabuje. Není to Rusko, Čína, Indie či další země, ale samy Spojené státy, které nastolily tento nevyhnutelný pád dominance dolaru, což je věc, které se američtí stratégové a ekonomové velice obávají.
Americké sankce na počátku rusko - ukrajinského konfliktu nejen zmrazily zahraniční ruské rezervy a finanční instituce a odřízly napojení ruských bank na systém SWIFT, ale varovaly též zbytek světa, že Spojené státy používají dolar jako geopolitickou zbraň pro své zájmy. A čím více se USA snaží hegemonisticky dosahovat svých cílů, tím méně bude mezinárodní komunita spoléhat na dolar. Státy, které si uvědomují, že by se příště mohly stát cílem stejných sankcí, hledají systém, který by nahradil SWIFT a americké měnové vydírání, a toto uvědomění je stále zřetelnější a silnější.
Na oficiálním setkání ministrů financí a guvernérů centrálních bank ASEAN, které se konalo ve čtvrtek, se jednalo též o snížení závislosti na americkém dolaru, euru, yenu a libře sterlingů a o přechodu k obchodování ve vlastních měnách.
V lednu jihoafrický ministr financí Naledi Pandor prohlásil, že skupina BRICS hledá cestu, jak ve vzájemném obchodování obejít dolar.
Saudskoarabský ministr financí Mohammed Al-Jadaan též v lednu prohlásil, že jeho země je otevřena diskusi o nahrazení dolaru jinými měnami při obchodování s ropou.
K těmto snahám o dedolarizaci je třeba přiřadit též to, že Rusko a Indie učinili velký krok k provádění obchodu v jiných měnách, než je dolar. Indie platí Rusku za ropu jinými měnami, včetně dirhamu Spojených arabských emirátů a pochopitelně také rublu. Za poslední tři měsíce se jednalo o transakce v hodnotě několika set milionů dolarů.
Další známkou dedolarizace je úsilí mnoha států, a to včetně amerických spojenců, redukovat podíl amerických dolarů ve svých valutových rezervách. Podle Mezinárodního měnového fondu se snížil tento objem ve 3. čtvrtletí roku 2022 na 60%.
Je samozřejmé, že v blízké budoucnosti zůstane dolar nejčastěji užívaným zahraničním platidlem, ale trend, že více a více zemí si uvědomuje nutnost obchodovat v jiných měnách, je též nezvratný. Historie nás navíc učí, že pád hegemona často začíná právě u jeho měny.
Republikánský senátor za Floridu Marco Rubio:
Za pouhých pět let nebudeme moci nikomu diktovat pomocí sankcí, protože do té doby bude tolik zemí, které budou obchodovat svými měnami a nikoli dolarem, že prostě nebudeme schopni na ně uvalit sankce.