ČTVRTEČNÍ GLOSY 23.03.2023

Miroslava Macka
„Jedna věc je jistá: neexistuje žádný kompromis mezi cenovou a finanční stabilitou,“ prohlásila šéfka ECB Lagardenová.
V tom má pravdu, bude si muset vybrat: buď cenovou stabilita s vysokými úroky, osobními bankroty a krachy bank, potažmo států, nebo neustálou inflaci, zvláště když stejným dechem mluví o případném dalším pumpování peněz do bank.
Obávám se, že s „odborníky“, kteří to přivedli takto daleko, tu budeme mít obojí.

Meziroční míra inflace v Británii se v únoru překvapivě zvýšila a dostala se na 10,4 procenta. Analytici v anketě agentury Reuters ovšem předpovídali pokles, a to na 9,9 procenta.
Dodávám:
Překvapení? Jak pro koho. Pro občany, kteří dozajista s potěšením a písní na rtech posílají miliardy na Ukrajinu, to jistě překvapení není…

Ernst Wolf, komentátor z Wall Streetu:
Všechny nás ohrožuje nejen krach bankovního systému, nýbrž i to, co se proti tomuto krachu podniká. Stojíme před největší záplavou peněz všech dob, po které bude s největší pravděpodobností následovat nový finanční systém. A s každým půlprocentíčkem úrokové sazby je střední třída stavěna ke zdi.
A o to jde. Protože střední třída dávala lidem práci. První fázi dalšího zadlužování vazalských států ve prospěch posílení dolaru umožnila koronavirová, uměle vytvořená krize. Další fází byla vojenská intervence Ruska na Ukrajinu a s ní spojené sankce vůči Rusku vynucené USA a zastavení levného proudění surovin z Ruska do Evropy. Tím vznikl další nástroj k rozpoutání inflační spirály a odstřelení evropské konkurence. A nyní přichází tlak ze strany USA na EU, aby zavedla sankce proti Číně. Tak pán Bůh s Evropou!
Prostřednictvím cen energií a potravin a nových daní, bude obyvatelstvo postupně zbavováno svých úspor a hnáno do takové chudoby, že nakonec bude ochotno akceptovat nové „dobro“. A to bude tzv. “záchrana” v podobě digitálních měn centrálních bank (CBDC). A tato záchrana v nouzi umožní nový start nejenom finančního, ale spektra celého společenského a hospodářského života, vylučující prakticky jakoukoliv svobodu jednotlivce. Ale pozor: Každému musí být jasné, CBDC nepřijde samo, s ním je svázána ID, digitální identita. Jedno bez druhého nebude možné. A s ní už nebudete moci o svém životě rozhodovat vy, nýbrž vrchní světový otrokář za pomocí umělé inteligence.

V jihoukrajinské Oděse odstranili pomník ruské carevny Kateřiny II. Veliké, která přístavní město nechala v 18. století založit.
A máme tady další důkaz o nekonečné lidské blbosti…a mimochodem, byla to Němka Sofie Augusta Frederika von Anhalt-Zerbst.