PÁTEČNÍ GLOSY 17.03.2023

Miroslava Macka
Schválně, co myslíte? Jsou to fake news nebo nejsou?
Místostarosta Rigy Edvards Ratnieks navrhne komisi Rady města Rigy vytvořit v hlvaním městě náměstí lotyšských legionářů SS nebo pojmenovat ulici na jejich památku.
Lotyšský poslanec Andrej Pagor byl zadržen policií, neboť demonstroval s plakátem „Lotyšští legionáři SS zabili 160 civilistů ve vesnici Zlekas“, a tím provokativně protestoval proti pochodu v den památky legionářů SS. Posléze byl propuštěn s tím, že mu protokol o zadržení pošlou později, až rozhodnou, o jaký přestupek šlo.
Dánské ministerstvo zahraničí uvedlo, že nepovolí Moskvě podílet se na vyšetřování sabotáže na plynovodech Nord Stream.

Docent Ševčík se nachomýtl k nepravé akci. Kdyby se promenádoval v latexu s pavími péry v zadku a mával na lidi přirozením, byl by chválen a ctěn…

Převratný názor projevili tvůrci televizního pořadu České televize „Nejzajímavější divy starověku“, v němž o Čingischánovi prohlásili, že „dokázal vyvraždit 11% světové populace, tj. asi 40 mil. lidí“, a tím „vyvolal klimatickou změnu“, protože „množství uhlíku v atmosféře se snížilo o 700 milionů tun“ (stopáž 37:45).
Netuším sice, jak na to číslo přišli, ale příště by mohli mezi ekologické aktivisty s pozitivním vlivem na množství uhlíku v atmosféře zařadit i Lenina, Stalina, Hitlera či Pol Pota.
Pro ekologické aktivisty by se pak mohl založit Čingischánův řád…

Prezident Petr Pavel dostal od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu 60 000 Kč, a to za netransparentní údaje o dárcích v prezidentské kampani. Je to dosud nejvyšší pokuta , jakou kdy úřad udělil fyzické osobě.
Tolik zpráva. Řád, pořádek a důstojnost prostě něco stojí…

obálka farská kuchařkaNezapomínejte na to, že březen je měsíc knihy!