ÚTERNÍ GLOSY 7.03.2023

Miroslava Macka
Z auditu hospodaření na pražském Hradě a v Lánech vyplývá, že tam byl typický zemanovský bordel. Zeman sám se na něm jistě nepodílel, ale pranic se nestaral, co se děje kolem něho a pod ním a kádrovák byl prachmizerný. Proto byl ostatně velice oblíbeným předsedou ČSSD, a tak dále…
Politickou odpovědnost ovšem za vše nese.

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová částečně může za rozpoutání války mezi Ruskem a Ukrajinou, protože blokovala vstup Ukrajiny do Severoatlantické aliance (NATO). V rozhovoru pro německé stanice RTL a n-tv to řekla šéfka výboru pro obranu Spolkového sněmu (Bundestagu) Marie-Agnes Strack-Zimmermanová (FDP).
Vidím chybu Angely Merkelové v něčem jiném: když se zjistilo, že Američané odposlouchávají německé ústavní činitele včetně ní, měla kopnout strýčka Sama do koulí a urychleně dokončit slibnou spolupráci průmyslového Německa s Ruskem s téměř neomezenými surovinovými zdroji a vytvořit tak protiváhu americké hegemonii. Ostatně, toho se USA bály jako čert kříže, proto blokování dostavby Nord Streamu 2, trvalé narušování vztahu Německa s Ruskem, provokování Ruska (a nakonec zničení plynovodu a proxyválka s Ruskem na Ukrajině).
Co vědí na Olafa Scholzeho se zřejmě nikdy nedozvíme, ale je pozoruhodné, jak jako poslušný ratlík tajtrlíkuje tento bývalý marxista, bojující proti „agresivnímu imperialistickému NATO“, před USA.

Ruský prezident Vladimir Putin musí pochopit, že v invazi na Ukrajinu neuspěje a bude muset odtamtud vojáky stáhnout. Jedině tak umožní vyjednávání, řekl v neděli v rozhovoru pro CNN německý kancléř Olaf Scholz.
Dodávám:
Německý kancléř Olaf Scholz musí pochopit, že se Rusko z Krymu a Donbasu nikdy nestáhne.

Mezi prezidentem Zelenským a vrchním velitelem Ozbrojených sil Ukrajiny Zalužným vznikly neshody ohledně situace kolem Bachmutu, neboť naprostá většina vojáků v první linii nechápe, proč je Bachmut stále držen a proč by se měli zakopávat, když jsou obklíčeni nepřítelem, napsal štvavý německý proputinovský plátek Bild.
Ale už prý je zase vše urovnáno a z Bachmutu nikdo neodejde.

Ale možná je to jen a jedině kvůli nedávným „slovům k zapamatování“: Zelenskyj přislíbil svým spoluobčanům, že Ukrajinci udrží svůj Bachmut. Také jsem kdysi dávno napsal, že Zelenského nakonec oběsí sami Ukrajinci…

Čeští novináři dostali skvělou příležitost usvědčit ruská media ze lži. Informovala totiž o tom, že v Mariupolu bylo postaveno nové zdravotnické zařízení a dále nová čtvrt dvanácti pětipatrových bytových domů a staví se dalších šesti domů devítipatrových, škola a školka. Staví se též vodovod spojující Rostovskou oblast s Doněckem, který poskytne vodu mnoha obcím.
Stačí tam jen zajet nebo požádat USA o satelitní snímky…

Srbský tenista Djokovič zrušil svoji účast na dvou březnových turnajích v USA, neboť po něm bylo nadále požadováno potvrzení o očkování proti covidu.

Bloomberg:
Export pšenice z Ruska začátkem roku ve srovnání s obdobím před vypuknutím války na Ukrajině vzrostl o 90% na 6,1 milionu tun.

Určitě si přečtěte!