PONDĚLNÍ GLOSY 13.02.2023

Miroslava Macka
Meziročně inflace v prvním měsíci tohoto roku vzrostla na 17,5 procenta z prosincových 15,8 procenta. Meziměsíčně inflace stoupla o šest procent. Údaje v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Ceny elektřiny meziročně vzrostly o 36,4 procenta, zemního plynu o 87 procent, vodného o 16,3 procenta, stočného o 30,3 procenta a tepla a teplé vody o 44,7 procenta.
Cena rýže vzrostla o 35,1 procenta, mouky o 44,2 procenta, vepřového masa o 36,8 procenta, polotučného trvanlivého mléka o 39,5 procenta, vajec o 85,0 procenta, olejů a tuků o 31,5 procenta a cukru o 84,7 procenta.
Cena elektřiny oproti prosinci vzrostla o 139,8 procenta. Teplo a teplá voda zdražily o 23,5 procenta, stočné o 30,3 procenta a vodné o 16,3 procenta. Zemní plyn zdražil „jen“ o 2,2 procenta.
Z potravin stouply zejména ceny nealkoholických nápojů, a to o 7,6 procenta. Téměř o desetinu vzrostly ceny ovoce, u zeleniny to pak bylo o 7,3 procenta. Podstatné zdražení nastalo také u lihovin (+9,2 procenta), piva (+8,9 procenta) či vína (+8,5 procenta).
Automobily zlevnily o 1,1 procenta.

Polský velvyslanec v USA Marek Magierowski:
„Nevěřím v diplomatické řešení tohoto konfliktu. Řešení by mělo být vojenské a opět si myslím, že vojensky Ukrajina nakonec zvítězí - i s naší pomocí.“

Jen v roce 2022 Spojené státy uvalily 100 sankcí na 82 států a oblastí. Počet sankcí, které uvalil US Treasury Department's Office of Foreign Assets Control (OFAC), se zvedl z 912 v roce 2000 na 9.421 v říjnu 2021, zvýšil se tedy o 933%.

Profesor Jan Žaloudík:
Tolik se nerozdalo a neprošustrovalo ani za nepopulárních dob „socanského rozhazování“ a pidideficitů. „Jistě lze namítnout, že covid, Vladimir Vladimirovič, Green Deal, německé omyly, naše hodnoty a tak dále. Umíme to všichni vyjmenovat. Pokud se nyní rozdává, lépe řečeno dávkuje a kompenzuje, tak všemi směry. Nemajetným – menší částky, velmi majetným – větší částky.

Páteční glosa Václava Klause:
Český statistický úřad nám dnes ráno sdělil, že po lednovém inflačním skoku o 6 % vzrostla celoroční inflace na velmi nepříjemných 17,5 %. Nebylo to žádné překvapení. Někteří víme, že inflace trvá a trvat bude. Včera nám ČSÚ přinesl jinou, nikoli negativní zprávu, že se úmrtnost vrátila na předcovidovou úroveň a že se tzv. „naděje na dožití“ zvýšila, dokonce na úroveň – muži 76,1 roků, ženy 82,0 roků – jako v roce 2018.
Po dlouhé době je to nikoli katastrofická zpráva, která však k zamyšlení vybízí. V letech 2020-2021 šlo tady – v terminologii ČSÚ – o jakási „nadúmrtí“. Pozoruhodné je to, že došlo k návratu k roku 2018, nikoli 2019. My jsme vždy varovali před používáním hrubých, neočištěných dat. A vždy jsme připomínali, že právě v letech 2020-2021 dosáhly hranice věku 80 let extrémně silné válečné ročníky. A dodávali jsme, že navíc před rokem 2020 „chyběly“ běžné chřipkové epidemie.
Vedoucí oddělení demografické statistiky ČSÚ T. Štyglerová připouští, že k nárůstu zemřelých oproti dlouhodobému průměru „přispěly změny věkového složení populace a stárnutí silných populačních ročníků narozených ve 40. letech 20. století“. Proč podobnými úvahami netlumili tito lidé covidovou paniku? Neměli to v zadání?
Zafixováváme si státní rozpočet. Každý den něčím. Ve čtvrtek sněmovna schválila 2%tní povinný podíl výdajů na obranu (vůči HDP). Ve stejný den navrhuje ministr vnitra Rakušan „automaticky valorizovat odměny starostů a primátorů“ (E15, str. 5), ministr Válek prosadil loni na podzim automatické zvyšování plateb za státní pojištěnce, ministr školství chce uzákonit povinný vztah platů učitelů vůči průměrné mzdě, atd. Ano, všechno zafixujme, zrušme vládu a parlament, přejděme na řízení autopilotem. Předsedkyně Sdružení místních samospráv výslovně říká, že „samospráva nemůže být v odměňování závislá na libovůli vlády“. Zapomíná, že HDP, a proto i státní rozpočet nerostou automaticky. Proto musí zůstat prostor pro vládu své výdaje upravovat podle ekonomické situace.
Konečně se probouzí ministr dopravy a zástupci automobilového průmyslu. Najednou si všimli, že je evropský návrh „nové emisní normy EURO 7“ obří hrozbou. Nevěděli to dříve? Nevěnovali tomu pozornost? Teď říkají, že to znamená ohrožení českého automobilového průmyslu, a dokonce i mobility občanů. Ceny aut se dramaticky zvýší. Zmizí levnější auta.
Nesledoval ministr Kupka a všichni další Green Deal? Opravdu se probudili až dnes? A odváží se Česká republika účinně protestovat? U nás článkem v novinách asi ano, ale i v Bruselu?