ÚTERNÍ GLOSY 3.01.2023

Miroslava Macka
V době, kdy byla kandidátka na prezidenta Danuše Nerudová rektorkou brněnské Mendelovy Univerzity, nasmlouvala tato univerzita s advokátní kanceláří, kterou spoluvlastní její manžel, pět objednávek za celkem 270.000 korun. Podle kandidátky na prezidentku o střet zájmů nešlo.
Samozřejmě, že ne. Správně česky se tomu tradičně říká „malá domů“…

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Georgiová:
Očekáváme, že třetina světové ekonomiky bude v recesi.
Ekonomka společnosti Moody´s Ellová:
I když se náš základní scénář vyhýbá globální recesi, pravděpodobnost jejího vzniku je nepříjemně vysoká. Evropa se však recesi nevyhne a USA balancují na hraně.
Dodávám:
I kdyby obě dámy měly pravdu, nás se to netýká, neboť Fialova vláda to přece skvěle zvládne, jako ostatně do této chvíle vše. Hlavně nepodléhejte dezinformátorům, populistům a vlastním očím!

Šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg uvedl, že Západ musí být připraven Ukrajinu dlouhodobě podporovat. Rusko je podle něj připraveno ve válce pokračovat a potenciálně zahájit novou ofenzivu.
Dlouhodobě? Copak sankce nefungují natolik, aby Putin padl, Rusům došly jídlo a munice a Ukrajina záhy neosvobodila svoje území? To nečte naše media?

Ruská strategická letadla se v roce 2023 zúčastní speciální vojenské operace (SVO). Oznámil to v pondělí 2. ledna velitel dálkového letectva generálporučík Sergej Kobylaš.
Vývoj nové řady munice pro raketový systém s vícenásobným odpalováním (MLRS) "Tornado-S" byl dokončen a rakety jsou již dodávány vojákům. Podle zprávy výrazně zvýší přesnost a sílu vojenských jednotek. Nová munice je schopna zasáhnout vybavení, opevnění a lidskou sílu nepřítele na vzdálenost desítek kilometrů.
Tolik zprávy. Opravdu se nechystá velká ruská ofenziva, i když to naše media popírají, protože ruská armáda je v rozkladu?

Tomáš Verníček, slovenská TA3:
Za největší výzvu roku 2023 považuji zvládnout informovat o ruské invazi na Ukrajině tak, abychom si udrželi diváky a čtenáře na webu celý rok. Situaci u našich východních sousedů považujeme za nejzávažnější zahraniční téma, ale často máme problém udržet si konstantní zájem diváka. Všimli jsme si, že naši diváci už nesledují informace o bojích na Ukrajině takovým způsobem, jak to bylo na začátku invaze. Informovat o této události v médiích je přitom mimořádně důležité, protože to může ovlivnit i veřejné mínění v zemi. Proto je naší úlohou nejenom každý den přinášet zprávy z Ukrajiny, ale i najít způsob, aby měly sledovanost.
To je jednoduché, pane Verníčku. Lhát a útočit na city.