PÁTEČNÍ GLOSY 30.12.2022

Miroslava Macka
Čtenář glos F. K. mi napsal:
O celoroční výši úroků protiinflačních dluhopisů v daném roce rozhoduje říjnová inflace.
Letos, ausgerechnet v říjnu, jako v jediném měsíci v roce, oficiální česká inflace zaznamenala pokles. Podle ekonomů tak fialová vláda touto "inflační úpravou" vydělala na spořících občanech přes 40 miliard korun.
Není to hezká ukázka proklamované péče naší nejlepší vlády o své občany? Ještě by to utratili za hlouposti a ne za potřebné další tanky a stíhačky.

Ruský ministr zahraničí Lavrov prohlásil, že železniční tratě, mosty a tunely jsou vybranými cíli k zastavení dodávek zbraní. Podle něj vojáci pracují na novém plánu odříznout dodávky zbraní a munice ze západu ukrajinským silám.
Zdá se, že o cílech plánované velké operace je rozhodnuto (ostatně jsem o tom již před pár dny psal).
Ty trasy z Polska a Slovenska jsou totiž v podstatě pouze tři (a jedna vede tunelem).

Zajímavý údaj:
Americká Ochrana hranic a cel (CBP) zveřejnila zprávu, že během fiskálního roku 2022 vstoupilo do USA 2,2 milionu imigrantů, v porovnání s rokem 2021, kdy jich bylo 1.67 milionu. Šlo vesměs o imigranty z Jižní Ameriky, přecházející mexickou hranici.
Na čtenáře glos F. K. promptně zareagoval čtenář M. Š.:

Pro upřesnění, objem státních dluhopisů mezi občany je v souhrnné výši 80mld Kč z toho je protiinflačních jen část zbytek jsou reinvestiční apod. Pokud by měl stát "úpravou inflace" ušetřit 40mld Kč, tak při úpravě o 3pct by musela být celkově investovaná částka 1,35bilionu Kč. Tolik občané rozhodně zainvestováno v dluhopisech nemají. Reálně je v protiinflačních dluhopisech investováno kolem 50mld Kč tzn. letošní "úspora" státu je ve výši 1,5mld Kč nikoliv 40mld Kč.
Co se týče říjnové inflace, tak její snížení o 3pct bylo způsobeno zavedením úsporného tarifu, který ČSÚ samozřejmě musí vzít při výpočtu inflace v potaz. Čtenáře F.K mohu přesto uklidnit, jelikož za rok 2023 dostane o stejná 3pct více, protože se bude opět vycházet z meziroční výše inflace říjen 2022- řijen 2023 a tedy o nic nepřijde.