ÚTERNÍ GLOSY 6.12.2022

Miroslava Macka
Nečekám každodenní potlesk. Provedli jsme zemi krizí, začneme s reformami, říká premiér Fiala.
Není to náhodou šíření poplašné zprávy?

Reálná mzda v ČR klesla ve 3. čtvrtletí o 9,8%.

Majitel českobudějovické restaurace má zaplatit pokutu 20.000 korun za to, že vyvěsil do výlohy cedulku, že hledá účtující servírku, čímž se dopustil diskriminace mužů.
Kanadský historik nezískal práci na univerzitě v Quebeku, protože se tam jako běloch nemůže ucházet o práci. Tu mohou dostat jen uchazeči, kteří se „identifikují jako členové alespoň jedné ze čtyř nedostatečně zastoupených skupin“.
Financial Times jmenovaly Zelenského osobností roku, neboť „ukrajinský lídr se stal vlajkonoše, liberální demokracie v širší globální soutěži s autoritářstvím…“
Tradiční britskou anketu o nejlepší film všech dob vyhrál tři a půl hodinový feministický snímek Jeanne Dielmanová, Obchodní nábřeží 23, 1080 Brusel z roku 1975 belgické režisérky Chantal Akermanové. Jak říkají někteří filmoví kritici, aktivisté přiložili prst na misku vah.
Na Malostranské Mostecké věži byla vyvěšena ukrajinská vlajka a transparent „Krym je Ukrajina! Ukrajina je Evropa.“
Stále jste ty žáby v zahřívané vodě, které se domnívají, že se stále nic neděje a vše se zase samo v dobré obrátí?

Německo se podle slov kancléře Scholze hodlá stát garantem evropské bezpečnosti. Správně, s protektorstvím mají Němci nejlepší zkušenosti.

Řidiči a lékaři ve Spojeném království by se měli vzdát mzdových požadavků a vyslat tak „jasný vzkaz Putinovi“, pronesl předseda Konzervativní strany Nadhim Zahawi, zřetelně konservativec každým coulem.Pročetl jsem si v posledních dnech analýzy několika západních vojenských odborníků na možný vývoj bojových akcí na Ukrajině. Zaujalo mne, jak ani jeden z nich nebral v sebemenší potaz značné zničení železničních uzlů a energetických sítí a jeho vysoce pravděpodobné pokračování, které jistě komplikuje zásobování vojsk na východě, ani jeden se nezmínil o podepsané vojenské dohodě Ruska s Běloruskem a jen okrajově se zmínili o 200.000 ruských vojáků na cvičištích, čekajících na zamrzlou půdu. Nikdo z nich se též nezmínil o ruském vyjádření, že cizí satelity zapojené do války na Ukrajině jsou legitimním vojenským cílem.
Přitom je zcela jasné, že má-li dosáhnout Rusko svých opakovaně deklarovaných cílů, musí bezpodmínečně přerušit tok zbraní ze Západu. Z toho, co analytici nezmínili nebo zmínili jen okrajově, si jistě uděláte obrázek o příštím nejpravděpodobnějším vývoji ukrajinské války.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová varovala před hrozbou vypuknutí nové obchodní války mezi EU a USA kvůli americkému zákonu o snižování inflace, který by přetáhl do Spojených států investice a dodávky vzácných surovin, které EU nezbytně potřebuje.
Dodávám:
Tak dlouho lezla USA do zadku, až konečně pochopila, že americké zájmy bývají často na hony vzdáleny těm evropským. Copak opravdu nechápe, že USA se snaží za každou cenu zašlapat Rusko do země bez ohledu na evropské zájmy jen a jedině proto, aby měly dost síly začít zašlapávat Čínu, neboť (proxy) válčit s oběma naráz nemohou, jak několikrát v minulosti Bílého domu? A je tato americká strategie v evropském zájmu?

Strategické zásoby ropy klesly na „nebezpečně nízkou“ úroveň, varuje prezident Amerického petrolejářského institutu Mike Sommers Bidenovu administrativu, a varuje, že její neefektivní pokusy je zvýšit by mohly spustit další ekonomicky bolestivou krizi.
„Strategické zásoby ropy se bohužel staly strategickými politickými zásobami a neměly nikdy být takto politizovány. Jsou vytvořeny z důvodu nepředvídatelných náhlých situací a ne ke snižování ceny benzinu a nafty během volební kampaně. Domnívám se, že způsob, jakým se to děje, nedává v současných tržních podmínkách smysl a mohli bychom se v příštích týdnech nadít další velké ropné krize.“
Dodávám:
Bohužel každé politizování ekonomiky ve svém konečném důsledku vede k velkým problémům, což vzhledem k jeho ohromné současné míře ještě poznáme.