ÚTERNÍ GLOSY 29.11.2022

Miroslava Macka
Pokutu za použití ruštiny jako „nestátního jazyka“ pži televizním projevům k obyvatelům města a na oficiálních sítích dostal od ukrajinských úřadů starosta Charkova Ihor Terechov.

Ze schvalování a podpory ruské invaze na Ukrajinu česká policie obvinila zatím 49 lidí. Celkem eviduje 86 takových případů. Serveru iROZHLAS.cz to dnes sdělil mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Z policejních statistik vyplývá, že jde o další nárůst počtu podobných případů. V říjnu policie evidovala 83 případů schvalování ruské invaze a obvinění sdělila 44 lidem.
Mám dotaz. Pokud neschvaluji trestání za schvalování ruské invaze na Ukrajinu, budu za toto neschvalování schvalování také obviněn?

Jiří Weigl:
Média před koncem roku informují o frontách před pobočkami České správy sociálního zabezpečení, kde se tisíce lidí snaží stihnout včas podat žádost o předčasný důchod, který je letos v důsledku valorizací paradoxně výhodnější, než řádný důchod přiznaný žadatelům v příštím roce. To vše v době, kdy politici a tzv. experti šíří informace o neudržitelnosti stávajícího systému, jeho prohlubujícím se deficitu a nezbytnosti důchodové reformy. O beznadějné neschopnosti dnešní vládní administrativy svědčí to, že takový vývoj navzdory rostoucí inflací vůbec neočekávala a nepředpokládala, a pokud ano, žádné opatření proti němu nepřipravila. Naopak, MPSV na dnešní paradoxní situaci svými prohlášeními širokou veřejnost samo upozornilo a vyzvalo občany, aby o předčasné důchody žádali pokud možno elektronicky. Úředníků i ministrovi je udržitelnost stávajícího systému evidentně zcela lhostejná.

Čeština je jazyk vtipný:
Tak se prý dějí věci, které změní paradigma.“
„Já se nebojím, to je jen takový narativ.“