ÚTERNÍ GLOSY 6.09.2022

Miroslava Macka
Reálné mzdy Čechů rapidně klesají. Ve druhém čtvrtletí se reálná mzda propadla podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) o 9,8 procenta. Hrubá měsíční mzda v průměru přitom rostla o 4,4 procenta a dosáhla 40 086 korun.
Ekonomové podobný pokles reálné mzdy předpokládali, jde podle nich o největší propad v existující časové řadě.
Tolik zpráva. Vládní řešení, tedy další rozdávání peněz na dluh namísto postupného odstraňování příčin inflace, situaci jen zhorší.

Ivan Hoffmann:
Ukrajinských mrtvých hrdinů přibývá díky vojenské, finanční a logistické podpoře Západu, který sleduje vlastní zájem zadržování a oslabování Ruska. Povzbuzování Ukrajinců, že mohou Rusko porazit a stát se západní liberální demokracií, členem EU a NATO, může válku pouze prodloužit. Aby ukrajinští vojáci neumírali zbytečně, a Rusko bylo poraženo, musel by do „války Američanů s Rusy do posledního Ukrajince“ vstoupit Západ doopravdy. A to se nestane. Za útrapy světové války Ukrajinci Američanům nestojí.
Šanci vyhnout se marnému boji Ukrajinci zřejmě ztratili při Majdanu 2014. Od tohoto převratu jsou logikou historie, kterou dnes jako kdykoli v minulosti píší silnější, na cestě do záhuby. Svět si bude pamatovat, jak se Ukrajinci bránili ruské přesile, a Ukrajinci budou vzpomínat, že než by se smířili s potupnou neutralitou, nechali se raději připravit o území, na kterém nechali v předem prohraném boji vykrvácet své hrdiny. Odpověď, zda to mělo cenu, závisí na tom, koho se ptáme. Vlastenci a nacionalisté bez zaváhání odvětí, že umírat byla dobrá volba.
Kdo si prostý lidský život cení víc, než hrdinský zápis do historie, ten v předem prohrané válce smysl nevidí. Jenomže s prvním výstřelem ve válce se mír stává sprostým slovem. Nebránit se vypadá jako zbabělost a jít na smrt se bere jako výzva osudu. Zpětně je jasné, že neutralita byla od Ruska onou mafiánskou nabídkou, kterou nelze odmítnout. Západ Ukrajincům namluvil, že lze…