ÚTERNÍ GLOSY 12.04.2022

Miroslava Macka
Zapamatujte si! Pokud se tady objeví spolu s ukrajinskými uprchlíky nějací mafiáni, ne abyste je nazývali ukrajinská mafie! Správný název zní ruskojazyčná mafie.

Až takto jsme dopadli, děvčata a chlapci:
Radní Jilemnice na Semilsku vyzvali k rezignaci zastupitele města Bronislava Kalvodu. Na sociální síť dal totiž o víkendu fotografie chlebíčků nazdobených sýry ve tvaru Z, což mimo jiné symbolizuje ruskou agresi na Ukrajině. Příspěvkem se zabývá už i policie.
Hlavně si povšimněte slovního spojení „mimo jiné“…

Bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan v neděli prohlásil, že prezident Biden neplánuje návštěvu Ukrajiny, přestože ji nedávno navštívil britský premiér Boris Johnson.
„Bylo ale symbolické vidět premiéra Johnsona procházet se po Kyjevě s prezidentem Zelenským,“ řekl při nedělním rozhovoru tazatel Chuck Todd z NBC. „Nabízí se otázka, kdy uvidíme v Kyjevě prezidenta Bidena?“
Sullivan pokračoval, že ukrajinský ministr zahraničí prohlásil, že „Spojené státy jsou ve středu úsilí dalších států organizovat a koordinovat takové akce, jako bylo vykopnutí Ruska z Rady pro lidská práva.“
„Takže prezident Biden zůstává zaměřen na tohle a ujišťuje, že bude nadále vyjadřovat podporu a solidaritu ukrajinskému lidu právě těmito rozhodnými akcemi,“ dodal Sullivan.


Al Jazeera:
Jak informoval Bílý dům, americký prezident Joe Biden měl „konstruktivní a přímý rozhovor“ s indickým ministerským předsedou Nerendem Modim. Biden mu mimo jiné řekl, že očekává po invazi na Ukrajinu více pomoci v tlaku ekonomických sankcí na Rusko.
Během pondělního odpoledního brífinku řekla tisková mluvčí Bílého domu Jen Psaski, že Biden informoval Modiho o možnosti Spojených států pomoci Indii v diverzifikaci importu ropy, neboť není v zájmu Indie zvyšovat dovoz energií z Ruska.
Dodávám:
Miluju ty americké chlapce a děvčata, přesně vědoucí, co je v zájmu Indie a co ne.

William Scott Ritter, bývalý zpravodajský důstojník námořnictva Spojených států a zbrojní inspektor OSN na twitteru o událostech v Buči:
V době, kdy je veřejné mínění Západu ovlivňováno jen a jedině informacemi, které mají stavět Rusko do negativního světla, by si člověk, než začne vykřikovat „vinen“, měl počkat na forenzní zprávy. Kdokoliv, kdo dělá unáhlené závěry z neověřených videí dodaných stranou, která je známa svojí zuřivou propagandou, aniž by vyčkal na jakoukoliv jejich verifikaci, by se měl okamžitě přestat nazývat žurnalistou.
Základní forenzní medicína by měla odpovědět na tři klíčové otázky: čas smrti, mechanismus smrti, a zda bylo s těly pohybováno, a pak teprve ukázat na někoho prstem. Do té doby je to šíření desinformací.

Tiskový mluvčí čínského ministerstva zahraničí na tiskové konferenci na dotaz, zda věří tomu, že útok na nádraží v Kramatorsku způsobili Rusové, odpověděl:
„Peking podporuje nestranné, nezávislé a transparentní vyšetření tohoto incidentu.“
Jenže žádné takové, samozřejmě, nikdy nebude, dodávám.

Čtenářka glos M. P. mi napsala:
Musím se s Vámi podělit o něco, co mi skutečně zvedlo krevní tlak, totiž zpráva o tom,jak skupinka aktivistů zablokovala v pátek magistrálu u Národního muzea, přičemž došlo i k omezení průjezdu houkající sanitky, která vezla člověka se srdečním kolapsem. Na Novinkách.cz byla zveřejněna zpráva, která obsahuje velice zajímavé video se záznamem ze zásahu policie proti těmto aktivistům.
Policie po neuposlechnutí výzvy k opuštění prostoru skutečně použila "donucovacích prostředků", kterými předtím aktivistům vyhrožovala. Tyto spočívaly v tom, že policisté odnášeli ležící demonstranty ze silnice jednoho po druhém, přičemž po umístění na chodník se jich ptali, zda chtějí zůstat sedět či ležet a následně je až s dojemnou, téměř mateřskou péčí ukládali do polohy ležmo s podporou hlavinky, aby se do ní aktivista náhodou nebouchl o dlažbu. Po ukončení celé akce se policisté demonstrujících, již sedících na chodníku, několikrát vyptávají, zda jsou v pořádku, zda nejsou zranění a nepotřebují-li zdravotní ošetření. Od přítomné policistky i zaznělo, že byli odneseni ze silnice pro jejich dobro, aby se jim nic nestalo. Už jsem jen očekávala, že se jim policisté omluví a začnou rozdávat čokoládu a horké nápoje.
A teď si vzpomeňte na ještě nedávná videa ze zásahů České policie vůči demonstrujícím proti coronavirovým opatřením, ale i proti jednotlivcům, kteří se provinili tím zločinem, že na ulici neměli roušku. Vzpomeňte na mladého otce, který byl "složen" k zemi s následným nasazením pout před zraky svého malinkého synka, a kterému hlavu nikdo opatrně rozhodně nepodpíral. Můžete mi nějak vysvětlit tento dvojí přístup? No jo, já vím, že bych se měla ptát někde jinde, proč se ale neptají naší investigativní novináři?

Čeština je jazyk vtipný:
Pokud chce ministryně obrany Jana Černochová osobně přivést do Washingtonu „zvací dopis“, neměla by se před tím přejmenovat na Jana Afroameričanová?