STŘEDEČNÍ GLOSY 30.03.2022

Miroslava Macka
Prezident Miloš Zeman udělil milost šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi, který byl odsouzen za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře. Zohlednil jeho bezúhonnost i pracovitost.
To je logické, zvláště ta pracovitost - je totiž ještě souzen v souvislosti s těžbou kamene v Lánské oboře. A právní stát, už tak chcípáček nad hrobem, dostává další ránu.

Ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan odmítl názor poslance Okamury, že by vláda chtěla ukrajinské uprchlíky v Česku natrvalo. Připomněl, že dočasnou ochranu mohou podle zákona požívat jen rok.
Rakušane, Rakušane, do roka a do dne! Hin sa hukáže!

Co si u nás nepřečtete:
Známý španělský komentátor Rafael Poch napsal v deníku Público, že konfiskací zahraničních měn ve vlastnictví Ruské centrální banky zahájily Spojené státy a jejich spojenci sebedestrukci globální hegemonie dolaru.
Spojené státy tím předvedly celému světu svoji nedůvěryhodnost a schopnost konfiskovat rezervy jakéhokoli státu, který nesouhlasí s jejich politikou. Proto Rusové, Číňané a občané států BRICS budou hledat bezpečnější možnosti uložení, což není „vzdálená budoucnost“, neboť ten proces již nastal.
Poch též zdůraznil, že žádná ze zemí BRICS se nepřipojila k ruským sankcím a stejně tak státy Perského zálivu a západní a centrální Asie. Saudská Arábie zvažuje prodávat naftu za yuany. Takové odmítnutí dolaru by podle Pocha vedlo k bankrotu Spojených států, přičemž ty ve stejné době již čelí následkům protiruských sankcí a Bílý dům již občany varoval, že se zvednou ceny potravin a energií.

Graeme Gill, emeritní profesor Univerzity Sydney a prezident International Council for Central and East European Studies pro Al Jazeeru:
„V jistém okamžiku se bude muset Západ posunout od trestání Ruska ke kooperaci s ním. Bohužel to bude způsobeno ponejvíce domácími vlivy. Navíc se na Západě projeví rozdíly v jakých oblastech a jaká by měla kooperace být, což pravděpodobně povede k rozporům uvnitř EU.“

Čínské Global Times:
Válka se změnila z války mezi Ruskem a Ukrajinou na válku mezi Ruskem a Západem vedeným USA a je to válka na život a na smrt.

Prezident Biden navrhl zvýšení daní o 2,5 bilionu dolarů, nejvyšší v historii. I tak však by činil rozpočtový deficit 1,15 bilionu dolarů.

Tisková mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová:
„Brusel deklaruje připravenost připojit se k novým protiruským sankcím, ale zapomíná k tomu dodat, že z nich budou mít prospěch pouze Spojené státy, kam bude směřovat odliv evropského kapitálu za dodávky zbraní a zkapalněného plynu za vysoké ceny. Tímto svým postojem bruselští úředníci ve skutečnosti podkopávají ekonomiku zemí EU a způsobí rozvrat sociálně orientovaného ekonomického modelu, život s vysokými cenami elektřiny, ropy a plynu, škrty v sociálních dávkách na úkor vojenských rozpočtů, pádící inflaci a nezaměstnanost.“
Dodávám: Určitě se hluboce mýlí, však příští rok uvidíme.

Petr Olšovec v diskusi na facebooku:
Západu s USA v čele je celá Ukrajina ukradená. To je jen peón ve hře. Sankce jsou k poškození Ruska v naivní představě, źe způsobí Putinův pád a nastolení režimu, který umožní drancovat Rusko jako za Jelcina, zničit ho, rozdělit na několik státečků a rozkrádat jeho přírodní bohatství, což se nestane.

Určitě si přečtěte!
Rozhovor s majitelem sklárny v Harrachově Františkem Novosadem