ÚTERNÍ GLOSY 29.03.2022

Miroslava Macka
Kdo jde v současné době v Německu nakupovat, potřebuje pevné nervy. Některé regály v tamních supermarketech zejí prázdnotou. Chybí mouka, olej, těstoviny, rýže či toaletní papír. Situace se opakuje ve všech spolkových zemích. Některé supermarkety přistoupily k razantnímu opatření – nedostatkové zboží dávají na příděl. Například jen dvě lahve oleje na osobu, píše server veřejnoprávního rozhlasu Südwestrundfunk.
Co ti Němci blbnou? Během pár dnů (déle to podle zpráv našich medií nemůže trvat) s pomocí našich zbraní Ukrajina porazí Rusko, Putin bude svržen a vše zase bude v pořádku. Nebo je snad vše jinak?

Bidenův syn figuroval ve výzkumu smrtelných virů na Ukrajině, tvrdí britští novináři, zaznělo od ruského švába, televize CNN Prima News. Neměli by ji cenzoři vypnout? Vždyť i kdyby to byla nakrásně pravda, určitě šlo o mírový výzkum nových vakcín a podobně. A proč na Ukrajině? Přece kvůli kvalitnější vědecké základně, než mají USA.

Viktor Orbán na otázku, na které straně Maďarsko stojí:
„Nejsme Ukrajinci, nejsme Rusové, jsme Maďaři. Maďarsko stojí na straně Maďarska.“
A dále prohlásil:
„Maďarsko není stranou této války, nechce se jí zúčastnit, chce být z ní vynecháno, nepošle ani zbraně ani vojáky a rovněž nezavede bezletovou zónu“.

Stále jedno a to samé, proxy válku Spojených států a Ruska na Ukrajině většinově zaplatí Evropa:
Problém v Černém moři.
Kromě Ruska a Azerbajdžánu se stáčí na Černém moři do tankerů také ropa z Kazachstánu. Ropovod vede z nalezišť na severu Kaspického moře přes Rusko do přístavu Novorossijsk.
Minulý týden řádila v Černém moři vichřice a silně poškodila stáčecí terminál tohoto ropovodu. Ropovodem dopravuje ropu těžařské konsorcium, ve kterém je hlavním akcionářem americký Chevron, ale vzhledem k tomu, že jedním z akcionářů je také ruský stát, vztahují se na ropovod západní sankce.
Ropovod s kapacitou 1,4 mil barelů denně (ca 1,5 % aktuální světové těžby) je tedy mimo provoz a pro jeho opravu bude muset Chevron získat výjimku ze sankcí. Specialisté odhadují, že to bude trvat několik měsíců.
Kazachstán má více ropovodů, může tedy vyvážet do Ruska, do Číny, do Uzbekistánu, jenom s tou Evropou je problém. Evropský trh už zareagoval na snížení aktuální nabídky okamžitým zvýšením ceny ropy o 10 dolarů.

Čeština je jazyk vtipný:
Válečný plyn versus zkapalněný mír.