STŘEDEČNÍ GLOSY 26.01.2022

Miroslava Macka
Švédské stíhací letouny JAS-39 Gripen si Česko pronajímá už sedmnáct let. Během té doby čtrnáct strojů, které patří do výzbroje 211. taktické letky 21. základny taktického letectva v Čáslavi, chránilo nejen vzdušný prostor České republiky, ale i dalších států Severoatlantické aliance – hlavně v Pobaltí. Jak známo, gripeny Česko nevlastní, ale pronajímá si je. První, desetiletý kontrakt skončil v roce 2015 a navázal na něj druhý, dvanáctiletý kontrakt do roku 2027. Celkové náklady za 22 let pronájmu se vyšplhají k 36 miliardám korun.
Tolik zpráva. Doufám, že jste šťastní, přešťastní, že zásluhou těch miliard z našich kapes jsme mohli klidně spát, protože nás nenapadl ani Bundeswehr ze západu, ani Albánie či Rakousko z jihu, ani Maďarsko z jihovýchodu, nemluvě o ruských hordách táhnoucích přes Ukrajinu a Slovensko k nám, ba uchránily nás dokonce od toho, že by Polsko opětovně obsadilo Těšínsko. A zvláště v Afganistánu by se (spolu s pandury za desítky miliard) vyznamenaly, kdyby dostaly příležitost…

Kvůli covidu zoufale chybí stále většímu počtu škol personál. Spolek pedagogů Učitelská platforma se proto obrátil na ministerstva školství a zdravotnictví, aby po domluvě jasně stanovila pravidla.
Tolik zpráva. Přitom by stačilo jedno jediné pravidlo, konečně se vysr..t na testování a pokračovat dál normálním životem.

Klasická ukázka novinářské manipulace:
„Zemřel vítěz olympiády (+51), bránil se vakcíně“, zní titulek i.sport.cz a článek pokračuje: V 51 letech zemřel olympijský vítěz a bývalý mistr světa v gymnastice Maďar Szilveszter Csollány. Podlehl nemoci COVID-19, s nímž byl několik týdnů hospitalizován ve vážném stavu. V poslední době vystupoval proti vakcinaci, ale nakonec se podle bulvárního listu Blikk proti covidu-19 nechal očkovat jednodávkovou vakcínou Janssen, protože coby trenér gymnastického klubu v Rakousku byl v kontaktu s dětmi. Očkování však přišlo zřejmě už pozdě a nestihl si vytvořit dostatek protilátek.
Ten, kdo to psal, odněkud prokazatelně ví, že očkování přišlo pozdě a neměl tedy dostatečné množství protilátek? Vědět by ovšem mohl, že celá desetiletí v medicíně platilo, že v době epidemie se neočkuje, protože hrozí souběh nákazy a očkování se všemi možnými negativními důsledky, takže titulek by mohl spíše znít „Neubránil se očkování a po několikatýdenní hospitalizaci zemřel.“

A další novinářský výmět na seznam.cz:
Hostem „Ptám se já“ byla Silvia Sauvé, zdravotní sestra pracující na jednotce intenzivní péče v americkém městě Auburn ve státě Washington.
Naše nemocnice je zavalená pacienty. Zpravidla u nich není taková smrtnost, jako tomu bylo v předchozí vlně delty, ale je jich zase mnohem víc. Opravdu je naše nemocnice naplněná na dvě stě procent,“ řekla Sauvé a dodala, že situace už přesahuje limity zařízení. „Nemůžeme nikoho odmítnout, proto se pacienti hromadí na našem pohotovostním příjmu. Někdy čekají na pohotovosti dva až tři dny, než se otevře nějaké lůžko,“ popsala.
To, že se z pár hodin čekání stanou celé dny, není podle zdravotnice v současné situaci nic neobvyklého. A podle ní není vůbec vyloučené, že velký nápor pacientů ještě čeká i tuzemsko. „Podle mých zkušeností se situace jako v USA za tři až pět měsíců stejně projeví i v Česku,“ předpověděla.

Čeština je jazyk vtipný:
Kdo zemřel s vakcínou, umřel by bez vakcíny víc.

Petr Paulczyński na facebooku:
Pořadatelství ZOH bylo Pekingu přiděleno v červenci 2015. Nechápu, proč to česká dobroserská scéna zjistila až týden před jejich zahájením.

Určitě si poslechněte!
http://www.youtube.com/watch?v=QOUI_iNY0-Q