PÁTEČNÍ GLOSY 21.01.2022

Miroslava Macka
Podle komentářů našeho tisku, nazývající jedinou rakouskou stranu Svobodných, která hlasovala proti povinnému očkování proti covidu, krajní pravice či pravicoví extrémisté, je zřejmé, že hájit lidskou svobodu je dnes, bohužel, extrém.

Náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic:
Cílem je pravidla zjednodušovat. Třeba ve škole, kde na svém místě roušku mít nemusím, ale jakmile se zvednu, nasadím si jí. Podobně je to i v kancelářských prostorách.

Bez komentáře. Ostatně, předpokládám, že máte s facebookem dostatečné vlastní zkušenosti.
Šéfredaktor významného medicínského časopisu (BMJ) Kamran Abbasi kritizuje Facebook, že cenzuruje příspěvky. V BMJ vyšel loni v listopadu článek, že společnost Ventavie, která dělala první testy vakcíny proti koronaviru od firmy Pfizer, možná falšovala data. Když byl tento článek zveřejněn na facebookových stránkách BMJ, automaticky se u něj objevilo varování missing context, tedy že jde o text, který může být zavádějící bez dalšího kontextu.
Abbasi pak pro BMJ napsal: „Měli bychom se všichni velmi obávat toho, že Facebook, multimiliardová společnost, účinně cenzuruje žurnalistiku postavenou na plně prověřených faktech, které vyvolávají oprávněné obavy ohledně provádění klinických zkoušek.“

Čínská společnost Huawei čelí již třetím rokem americkým sankcím, kvůli kterým byla v minulosti nucena prodat svou dceřinou společnost Honor a kvůli nimž nemůže naplno podnikat. Britský exministr průmyslu a obchodu Vince Cable nyní poprvé přiznal, že Britům vnutili embargo Američané.
„Nemělo to nic společného s britskou bezpečností. Důvod, proč jsme se oprostili od Číny a společnosti Huawei, tkvěl v tom, že nám Američané řekli, že to musíme udělat,“ prohlásil Cable.
Cable tvrdí, že tento zákon „výrazně zbrzdil zavádění mobilních sítí páté generace v Británii“. „Kdybychom postupovali jako Němci, mohli jsme nyní být v čele zemí, které využívají nejmodernější telekomunikační technologie,“ zdůraznil.
Kéž by nyní naši politici prozřeli a zrušili ten nesmysl o dostavbě atomových elektráren bez možnosti zapojení ruských a čínských firem, stejně tak nám vnucený Američany.

Výraznou část nejběžnějších vedlejších účinků vakcín proti koronaviru ve skutečnosti nemusela způsobit samotná očkovací látka, ale psychologický efekt zvaný nocebo. Tak zní závěr studie publikované v časopise JAMA Network Open vydávaném Americkou lékařskou asociací, neboť podobné potíže hlásili i ti, kteří brali placebo.
A je to. Pokud vám bylo po očkování špatně, můžete si za to sami. A pokud za pár let budete mít po očkování různé potíže, pochopitelně také.