PONDĚLNÍ GLOSY 27.09.2021

Miroslava Macka
Naše nejdůležitější volby skončily. Jeden aby zezelenal strachem, co nás čeká…

Nejvyšší vyznamenání, rudo-bílý kříž, tzv. Berlínský řád, udělovaný za vynikající zásluhy o spolkovou zemi Berlín, bude napříště udělován na základě kvót. „Řád za zásluhy o spolkovou zemi Berlín se musí dál vyvíjet, aby učinil zadost společenskému vývoji,“ odůvodnil toto rozhodnutí současný sociálnědemokratický primátor Müller. (Z Berliner Zeitung, raději bez komentáře)

Parafráze textu Ladislava Jakla:
Žádný politický střet „na Východ“ nebo „na Západ“ u nás neexistuje. Žádná politická strana nepožaduje náš civilizační posun do Indie, Japonska nebo Ruska. Jde jen o hloupé nálepkování politických soupeřů, když docházejí věcné argumenty.
Jsme totiž kulturně, civilizačně, geograficky i politicky součástí Západu už po tisíc let a nikdo nás o toto civilizační bohatství nemůže připravit. Bohužel nás také nemůže ochránit od existencionálních turbulencí, kterými nyní Západ prochází a procházet bude, jsou to totiž též naše problémy, otřesy, devalvace a krize, neboť právě tím, že máme stejnou civilizační živnou půdu, se u nás sebedestrukční chování Západu tak lehce ujímá a je ihned přiživováno z vlastních zdrojů.

„Chránit člověka před důsledky bláznovství v konečném důsledku znamená, že svět zalidňujeme blázny.“ (Anglický biolog a sociální filozof Herbert Spencer.)