ČTVRTEČNÍ GLOSY 8.07.2021

Miroslava Macka
Maďarský premiér Orbán:
„Pokud necháme jiné, aby nám říkali, jak máme žít, kdo může žít na území Maďarska, jak si máme zařídit život, jak máme vychovávat své děti, jsme ztraceni.“

Jiří Pehe:
„Neochotu mnoha lidí nechat se očkovat by vyřešilo zcela jednoduché opatření: pokud se nenecháte očkovat, přičemž k tomu nemáte vážné zdravotní důvody, budete si platit případný pobyt v nemocnici s covidem z vlastní kapsy.“
Okamžitě beru za předpokladu, že ta vyžraná prasata, zásluhou svého životního stylu plná civilizačních chorob, si svůj pobyt s covidem v nemocnici též zcela zaplatí, stejně jako si zaplatí případné zdravotní následky očkování všichni, kteří se nechali naočkovat aniž by museli, neboť covid již prodělali).

Petr Hampl na facebooku:
„Čekám, kdy nějaký tržní komsomolec začne přijde s tím, že lidé na jižní Moravě si za to mohou sami. Měli se dobře připravit a hlavně se skvěle pojistit. Když teď přijímají cizí pomoc, jednají amorálně (a taky okrádají daňové poplatníky).“
Neznám žádného „tržního komsomolce“, ale znám dost pravicově smýšlejících lidí, kteří se drží zásady, kterou měla kupříkladu ODS již ve svém prvním programu, a to že linka pomoci musí vždy být rodina - obec - stát.
Takže v případě, že by tornádo vzalo dům například Karlu Komárkovi či Andreji Babišovi nebo dceři nějakého jiného multimilionáře, bylo by jistě zcela absurdní, aby dostali jakékoliv peníze z kapes (často chudých) daňových poplatníků. Řádně vedená obec by pak měla mít nějakou tu rezervu pro mimořádnou událost, takže by se (spolu s pomocí kraje)jistě postupně postarala o zničenou infrastrukturu. Solidarita lidí, kteří dobrovolně přispívají postiženým, patří pak též v širším slova smyslu do kategorie „obec“. A teprve tam, kde tato pomoc nestačí, má a musí zasáhnout stát.

Američané oficiálně opustí Afganistán 11. září, pravděpodobně však ještě dřív. Prezident Biden letos v dubnu prohlásil, že nejdelší válku v historii USA ukončí do letošního 11. září, neboť americká armáda splnila v oblasti veškeré cíle, se kterými do Afghánistánu před téměř 20 lety přišla.
Jen doufám, že čeští politici, kteří se na prosazování amerických zájmů vysláním našich vojáků podíleli, nebudou stejně pokrytecky velkohubí a alespoň v duchu se zastydí. Že by se omluvili daňovým poplatníkům, bohužel neočekávám.

Čeština je jazyk vtipný:
Mohou se na černé pneumatiky dávat řetězy?