ÚTERNÍ GLOSY 24.11.2020

Miroslava Macka
Plukovník Prymula, ještě coby náměstek ministra zdravotnictví, poslal dopis na hlavičkovém papíru Světové zdravotnické organizaci (WHO), ve kterém potvrdil, že soukromá firma Praha Vaccines splnila nejpřísnější kritéria, a že právě ona plní klíčovou funkci národního a mezinárodního charakteru pro manipulaci s virem přenosné dětské obrny. Dále uvádí se, že má status „Polio Essential Facility“/PEF. Nic z toho ovšem nebyla pravda a ani ministr, ani zodpovědní úředníci ministerstva o tom nevěděli.
Sakra, jestli tohle není podvod, tak co jiného? Čeká ho vedle lukrativního angažmá u Babiše ještě další Řád Bílého lva?

Obrovský nápor zákazníků zaznamenala v pátek nově otevřená pobočka rychlého občerstvení In-N-Out v coloradské Auroře. Milovníci burgerů tam čekali v autech v koloně 14 hodin, odhadla policie, která na místě musela řídit dopravu, píše server televizní stanice Fox 5 Atlanta.
Není nejvyšší čas, aby si to koronavirus s lidmi pořádně vyřídil, aby mohli planetu převzít inteligentnější druhy?

Pokud byste chtěli porozumět současným koronavirovým číslům, tady máte srozumitelný a jednoduše pochopitelný návod sestavený z různých vyjádření ministerstva zdravotnictví:
Výrazné snížení podílu pozitivních testů bylo výsledkem započtení antigenních testů s výsledkem potvrzeným testem PCR v posledním týdnu. Díky tomu kleslo i skóre vypočítané v protiepidemickém systému PES.
Je to zcela ve shodě s metodikou, kterou doporučilo Evropské centrum pro kontrolu nemocí (ECDC). Zatím jsou tam zapisovány antigenní testy, které mají PCR konfirmaci. Jakmile ECDC vydá změnu doporučení a budou se tam zapisovat všechny, tak počítejme s tím, že pozitivita velice rychle může klesnout na hodnoty někde kolem deseti procent.
Potvrdit výsledek antigenního testu, který se nemusí vyhodnocovat v laboratoři, je v současné době potřeba v případě negativního výsledku u nemocného s příznaky, případně pozitivního člověka bez příznaků.
Od 16. listopadu tak datová sada diagnostických testů započítává všechny PCR testy včetně opakovaných a potvrzovacích s negativním výsledkem. Jako testy určující denní počet nově diagnostikovaných případů jsou nadále uvažovány pouze PCR testy primárně pozitivní, což vede k částečnému posunu hodnoty míry pozitivních na celkovém počtu testů.
Datová sada zatím nezahrnuje výsledky samotných antigenních testů bez následné konfirmace, jejich začlenění by případně proběhlo na základě mezinárodních doporučení, budou-li v tomto smyslu aktualizována.
Kromě podílu pozitivních testů za dva týdny a reprodukčního čísla se skóre vypočítává z počtu nakažených na 100 000 obyvatel a 100 000 seniorů za 14 dní. Obě hodnoty klesají a jsou hodnoceny posledních pět dní 16 body z maximálně 20 možných.
Pokud se vypočítané číslo rizikového skóre dostane do nižšího či vyššího pásma, neznamená to automaticky změnu protiepidemických opatření. Pro zlepšení musí v nižším pásmu zůstat sedm dní, pro zhoršení tři dny. Poté změnu vyhodnotí expertní tým Ministerstva zdravotnictví a navrhne vládě opatření zmírnit nebo zpřísnit. Pokud by tak Česko zůstalo ve třetím pásmu mezi 41 a 60 body do pondělí 30. listopadu, navrhne ministr vládě zmírnění opatření. To by znamenalo už například otevření obchodů či restaurací, zrušení nočního zákazu vycházení nebo venkovní akce pro 50 osob.