ČTVRTEČNÍ GLOSY 13.08.2020

Miroslava Macka
„Co teď zažíváme, je návrat socialismu,“ prohlásil velice trefně šéf Podnikatelských odborů Radomil Bábek.

S halasně vytrubovanou pomocí ekonomice ve výši téměř bilionu korun se to doposud má následovně. Pět set miliard korun z celkové pomoci, tedy skoro polovina a něco, připadá na úvěrový program pro firmy COVID III., o který ale firmy nestojí, protože pro ně není zajímavý.
Ke konci července bylo z 500miliardového balíku vyčerpáno asi 3,8 miliardy korun, tedy 0,8 procenta. Dalších zhruba 15 miliard je v žádostech, které ještě nejsou zpracované, ale i kdyby všechny vyšly, nedosáhne objem čerpání prostředků ani 4 procent z vytrubovaného půl bilionu.
Další fígl spočívá v tom, že program COVID III, i kdyby byl stoprocentně vyčerpán, vyjde stát jen na 150 miliard, což je výše státní záruky, těch zbylých 350 miliard jsou peníze bank - takže marketingová finta prvního řádu.

Týdeník Hrot napsal:
Posledním americkým pokusem, jak zmařit rusko-evropský projekt Nordsteam 2, je dopis tří senátorů, kteří vyhrožují přístavu Mukran ve městě Sassnitz finančním zničením. Republikáni Ted Cruz, Tom Cottin a Ron Johnson napsali vedení přístavu na Rujáně, že pokud se z projektu okamžitě nestáhne, bude nést finanční následky. Nord Stream 2 představuje podle senátorů vážnou hrozbu pro evropskou energetickou bezpečnost i národní bezpečnost Ameriky.
Pro přístav, který z 90 procent vlastní město Sassnitz a zbytek země Meklenbursko-Pomořansko, by to znamenalo bankrot, protože by manažeři ani akcionáři nemohli cestovat do Spojených států a americké lodě ani zboží by nemohly přístav využívat. Společnost Fährhafen Sassnitz GmbH by navíc nemohla provádět finanční transakce prostřednictvím amerického finančního systému. To by v konečném důsledku vedlo k finanční ztrátě ve výši miliard dolarů, varují američtí zákonodárci.
Americký dopis vyvolal na německé politické scéně pobouření. Státní ministr na ministerstvu zahraničí Niels Annen z SPD reagoval, že si Evropa nesmí nechat líbit vydírání. Německé ministerstvo hospodářství hovoří o tom, že jakákoliv forma extrateritoriálních sankcí porušuje mezinárodní právo. V současné době pandemie covidu-19 není vhodná doba vyostřovat napětí mezi zeměmi formou ekonomických sankcí, uvedla mluvčí úřadu.