PÁTEČNÍ GLOSY 3.04.2020

Miroslava Macka
Při všech svých apelech na zdravý rozum a potlačení stádního chování s nedozírnými ekonomickými a sociálními následky, jsem bohužel pesimistický. Platí totiž beze zbytku slova psychiatra Cyrila Höschla:
„Z technologického hlediska se svět změnil k nepoznání, možná i z hlediska sociologického. Přírodovědci ale pod slupkou civilizačních nánosů odhalují prastaré neměnné zákonitosti, sdílené nejen napříč dějinami a lidskými kulturami, ale i napříč živočišnými druhy. Svět tak, jak je uspořádán, je řízen pouhými variacemi na daná témata. Proto tolik překvapení, když se ukáže, že davové chování v hospodářských kruzích, při epidemiích, požárech a při ohrožení vůbec je v podstatě uniformní. A když se zjistí, že navzdory opakované revizi hodnot se lidstvo stereotypně dopouští stále stejných chyb.
Takže opět padneme na držku. Ovšem s rouškou…

Podíl nakažených koronavirem z počtu testovaných je nyní na 6,1 procenta. Toto procento je stabilní od prvních skupin vyšetřených a nyní dokonce lehce klesá. Tento jev s „opatřeními“ zjevně nesouvisí, byť se nám to politici u moci budou snažit namluvit.
Opravdu si myslí, že těch zbývajících 94 % populace se s koronavirem doposud nikdy nesetkalo?

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula 22. března řekl, že pokud na konci března bude méně než 8500 nakažených, bude možné začít uvolňovat restriktivní opatření. Zřejmě proto má nouzový stav platit do 11. května a policie bude moci pokutovat koronavirové přestupky.

Jsem velice zvědavý, zda se některý z vědců zaměří na fakt, že v Itálii je většina antibiotik běžně dostupná (dokonce i bez lékařského předpisu) a lidé si je sami ordinují na kdeco, včetně viróz. Jakpak to asi vypadá s jejich obranyschopností?

Americký novinář Jim Geraghty na webových stránkách National Review:
„Sociální média odvedla „úžasnou“ práci při objasnění pravdy o koronaviru. Každý, kdo se méně než vy obává o sebe či své blízké, že se nakazí virem, je naivní, nezodpovědný, neinformovaný a jde mu jen o ekonomiku, peníze a zisky, nikoli o lidské životy.
Každý, kdo se obává více než vy, že on či jeho blízcí se nakazí, je paranoidní, neurotický, nechápe statistiku a jsou mu lhostejná pracovní místa, zničené podniky a všechna ta bída a hrozba veřejnému zdraví, jež způsobí ekonomická krize.“

Určitě si přečtěte!
http://www.bbc.com/future/article/20200401-coronavirus-why-death-and-mortality-rates-differ

http://denikreferendum.cz/clanek/30996-liberalni-svedsky-pristup-kecovidu-neni-divokym-hazardem-zanejz-se-vydava