ČTVRTEČNÍ GLOSY 14.06.2018

Miroslava Macka
Václav Klaus vyvolal u některých lidí pobouření svojí větou, že Zelení a Piráti jsou větším zlem než vyčpělí komunisté. Nechápu proč, vždyť stačí mít jen trošku větší rozhled…
Německá Zelená politička Claudia Rozhová si "umí představit zákaz prodeje alkoholu o Ramadánu" jako projev "vyšší interkulturní citlivosti ze strany Němců".

ČSSD se konečně vzpamatovala z katastrofické volební porážky a s novými tvářemi ukáže Babišovi, jak se správně koaličně vládne: Hamáček, Zimola, Hašek, Škromach, Foldyna, Paroubek...

Předpokládám, že vůbec nesledujete světoborné problémy, které musí řešit Evropský parlament.
Včera kupříkladu projednával materiál „Na cestě k udržitelnému a konkurenceschopnému evropskému odvětví akvakultury: současný stav a budoucí výzvy“.
K přečtení na http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do…

Vladimír Pikora:
Prý se musí zvyšovat mzdy nehledě na produktivitu. To může říct jen někdo, kdo nemá ani základy ekonomie. To je z dlouhodobého pohledu neudržitelné a naprostá blbost. Je to asi tak chytré jako snažit se zlepšovat v hodu a myslet si, že jednou dohodí na měsíc. Krátkodobě se může zdát, že to funguje, ale to zlepšování v hodu se v jednu chvíli zastaví a dlouhodobě to nejde.
Ministerstvo navrhuje, aby se minimální mzda stanovovala jako 0,44násobek průměrného výdělku. Docela by mě zajímalo, proč to má být 0,44. Proč to nemá být 0,32, nebo 0,56? To je nejspíš vypočítáno cucáním z prstu a to je velmi špatně, protože minimální mzda je cenou. A cena v sobě nese důležitou informaci o situaci na trhu, kterou politik nikdy nemůže mít, protože situace se neustále mění.
Minimální mzda je jako koncept úplně špatná. Bohužel je na ni navázáno až moc věcí v naší přeregulované ekonomice, proto by nebylo snadné ji zrušit. Můžeme ji ale přestat zvyšovat, až ztratí smysl. Řada zemí minimální mzdu nemá. Donedávna ji nemělo ani Německo a jak prosperovalo.