ÚTERNÍ GLOSY 25.07.2017

Miroslava Macka
Historik Jiří Padevět ve včerejším rozhovoru pro časopis Týden říká: „Nálepky jsou hrozně nebezpečné. Často to jimi začíná a končí to žlutými hvězdami. Jakmile někoho začnete označovat proto, že je jiný, většinou to skončí problémem. Buď jen malým, nebo nakládáním lidí do vlaků, které jedou někam na východ.“
Poté v odpovědi na otázku, jak poznáme dnešního kolaboranta, začíná sám nálepkovat: „Ti jsou na rozdíl od hrdinů daleko snadněji identifikovatelní. Jsme součástí euroatlantických struktur, byť jsem si vědom, že například Evropská Unie má tisíce chyb. Jsme součástí NATO….za kolaboranty lze, myslím, považovat ty, kdo hovoří o vystoupení z těchto struktur nebo kdo naši spolupráci v jejich rámci sabotují.“
(Dodneška jsem netušil, že jsem kolaborant, domnívám-li se, že je nejvyšší čas z té socialistické EU vystoupit. Neměl bych vyfasovat také nějakou tu hvězdu na kabát, co myslíte, pane Padevěte?)
Na otázku „ Občas jsou ty seznamy kolaborantů celkem dobrá věc, že?“ pak kupodivu neodpovídá, že takové seznamy končí problémem, ale říká: „Vlastně jsem rád, že jsou to lidé, od kterých to čekáte. Žádné překvapení.“

Romský aktivista Karel Holomek odpověděl na otázku, kdy nastane integrace Romů do majoritní společnosti, že jde o otázku těžkou, na kterou nikdo nezná odpověď. Hrubě s ním nesouhlasím. Je to otázka snadná a odpověď stručná: nikdy.

Otázka časopisu Reflex: Dnes ráno jste vydali prohlášení nazvané ,,Nemůžeme mlčet“. Reagujete na kontroverzní zákon o polském Nejvyšším soudu, který včera prošel v Sejmu. Mimo jiné mluvíte o zásahu do nezávislosti justice. Proč?
Předseda Nejvyššího správního soudu Baxa: Protože jedním zákonem zrušíte Nejvyšší soud a všechny jeho soudce pošlete do penze. Poté zřídíte nový soud, ale už jen s těmi soudci, které vybere ministr spravedlnosti. Nikdo jiný se do úřadu nedostane. Soud tak bude pod vlivem vlády a politiky a dotyčnému ministrovi se dostane do rukou neuvěřitelná moc ovlivňovat situaci v zemi. To přece nemá nic společného s dělbou moci.
Otázka: Jak byli soudci Nejvyššího soudu jmenováni dříve?
Baxa: Dříve je navrhovala Nejvyšší rada soudnictví a na doživotí jmenoval polský prezident republiky. Dnes tento zákon říká, že budou tito soudci ze dne na den zbaveni svých funkcí."
K tomu Pavel Hasenkopf:
Čili polská vláda se snaží zbavit soudců, které navrhli za soudce sami soudci. To má něco společného s dělbou moci, že v Polsku se lze stát soudcem jedině se souhlasem stávajících soudců? Nebylo by naopak na místě, aby ústava zcela zakázala soudcům ovlivňovat výběr nových soudců? Když se tedy bavíme o té dělbě moci?

Karolina Stonjeková:
Včera jsem viděla film „Planeta opic“ a musím prohlásit, že se jedná o počin, který naprosto odporuje současným kulturně-politickým požadavkům naší pokrokové, politicky korektní a vyvážené společnosti.
1) ve filmu nevystupuje žádný černoch ani Asiat
2) ve filmu je zastoupeno málo žen
3) ve filmu, považte tu hrůzu, vystupují pouze opice!!!
Což je diskriminační a mohlo by se to dotknout ostatních příslušníků zvířecí říše, kteří ve filmu zmíněni nejsou. Například slonů, psů, koček, žab, klíšťat, akvarijních rybiček, chřestýšů východních, chřestýšů diamantových, šnečků, morčat a vrabců.
Navrhuji tedy všechny dosavadní verze filmu demokraticky zakázat a natočit novou verzi. V ní budou rovným dílem zastoupeny všechny rasy, víry, pohlaví, sexuální úchylky i všichni živočichové a film ponese korektně vyvážený název Planeta všech!

Češi jsou smějící se bestie:
Advokáti jsou tak drazí, že je výhodnější koupit si soudce.