PÁTEČNÍ GLOSY 12.05.2017

Miroslava Macka
Jaro je v plném proudu a tak se šeď a nevlídno rychle změnily v orgie barev a vůní. Slunce zkrátilo nejen noční tmu, ale i délku dívčích sukní. A maminky s kočárky jaro vyhnalo z nákupních středisek a čekáren dětských doktorů do parků a do ulic. Také cyklisté zaplavili kraj, zrovna tak jako ryk motorek.
Alergici kýchají, smrkají a slzí, tu z pylu řepky, tu z všelijakých jiných kytiček, keřů a stromů.
Prostě se vrátilo jaro a vše jako by bylo opět při starém.
Ale nemylme se! Časy se přece jen mění a jeden podstatný rozdíl tady je. Nejlépe jej asi ilustruji na dvou zdánlivě stejných příhodách, které ovšem od sebe dělí celé půlstoletí. Obě jsem je na vlastní uši zažil:
V poválečném máji přichází ze školy uplakané děvčátko a stěžuje si babičce: „Babi, já se popálila v parku od kopřiv…“
A babička na to: „Nic si z toho, děvče, nedělej. Příroda je moudrá a jistě to zařídila tak, že v parku roste vedle kopřiv i jitrocel. Přiložíme ho na nožičku a záhy bude vše v pořádku!“
Stejná situace, letos: „Babi, já se popálila v parku od kopřiv…“
„Nic si z toho, děvče, nedělej, zažalujeme Městský úřad, že trpí v parku takové svinstvo!“
Přeju dětem samé starodávné babičky a Vám ostatním krásné jarní dny!

Vážení a milí,
dočetli jste další ukázku z knížky, ve které vyprávím o všelikých zajímavostech, které mne potkaly cestou od narození (téměř) do smrti, a které by Vám, jak doufám, mohly poskytnout jak zábavu, tak i trochu poučení. V knize jsou též ukázky z mé letité novinové a časopisecké tvorby, výběr z překladů poezie i prózy a také něco z vlastního literárního šuplíku.
Knihu „Samomluvy Miroslava Macka“ vydalo v líbezné úpravě (a v pevné vazbě s přebalem) nakladatelství Jonathan Livingston, avšak kniha nebude v normální distribuci - objednat si ji však můžete na dobírku přímo domů, a to za konečných 299.- Kč (tedy včetně balného a poštovného) na mailové adrese m.vitovcova@volny.cz, čímž zároveň vypomůžete firmě, která zaměstnává osoby se změněnou pracovní schopností.
Také je možno knihu si přímo vyzvednout u pí. Vítovcové (VRV.sro, Petýrkova 1950, 14800 Praha 11, tel. 606270219) a ušetřit tak na poštovném…

Přeji Vám příjemné počtení, s díky
Váš
Miroslav Macek