PÁTEČNÍ GLOSY 10.03.2017

Miroslava Macka
Inflace znovu překvapila centrální banku. Ceny potravin jsou nejvyšší v historii.
Už jste někdy zažili, aby něco nepřekvapilo centrální bankéře?

Pokud okrádaný člověk usmrtí zloděje, jde stále o vraždu, a nikoliv o mírněji trestané zabití. V novém sjednocujícím stanovisku o tom rozhodlo trestní kolegium Nejvyššího soudu. Dokument je pro české soudy závazný.
Soud konkrétně stanovil, že prostá krádež majetku, i když je to zavrženíhodný skutek, není podnětem k takzvanému silnému rozrušení. "Právě silné rozrušení je jednou z podmínek pro to, aby bylo usmrcení člověka považováno za zabití, a nikoli za vraždu," uvedl mluvčí Nejvyššího soud Petr Knötig.
"K tomu, aby se mohlo jednat o stav silného rozrušení, musí být nějaký mimořádně intenzivní podnět, který by jej mohl vyvolat. Takovým podnětem pak zásadně není krádež majetku," stojí ve stanovisku.
Tolik zpráva. Kdybych byl autokratem, navrhl bych následný paragraf: Člověk, který se z vlastní vůle rozhodl spáchat trestný čin, se dobrovolně vzdává veškerých svých práv, včetně práva na život.
Jenže, to by ubylo práce advokátům, státním zástupcům a soudcům!

Jak uvedená situace vznikla? Buď špatnou analýzou situace, nebo snahou získat další pracovní sílu pro velké zaměstnavatele, kterým vysoké zdanění práce nevadí, protože se zahojí díky svému dominantnímu postavení či z různých dotací, které pro ně stát připraví. Vládnou nám korporativistická ČSSD a korporace Ano. Korporatismus znamená, že velké firmy jsou kamarádi politiků, jejich sponzoři a podle toho mají své výhody. Jak zmiňuje článek - dominantní postavení nebo dotace. Dlouhodobě čteme o tom, že se nedostává lidí v továrnách a velkých firmách. A cizinci už zřejmě došli, tak si korporace řekne vládě, aby jim vyrobila pár nezaměstnaných, které si převezmou. Ti samozřejmě kývnou na patřičně nízkou mzdu, protože jim situace nedává na výběr. A aby to nebylo málo, jako bonus se namísto zkrachovalých živnostníků představujících konkurenci pro korporace vytvoří dotované venkovské prodejny, kde dodavateli již budou - hádejte kdo - opět korporace, které se třeba dříve k lidem neměly jinak dostat.
Ono to tak skutečně vypadá. Ale já bych řekla, že je to jednodušší, jako ostatně vždy. Není třeba hledat složitá vysvětlení. Babiš je prostě hlupák. Nedomyslel to. A potvrzují to jeho snahy některé věci zmírnit a jeho reakce u některých neočekávaných důsledků EET. On prostě nemá dostatečný rozhled - ostatně takových lidí je v ANO plno. O to je to horší...

Vladan Krásný:
Když se někdo víc jak tři roky chová ve funkci premiéra jako Babišův kobereček na otření bot a pak půl roku před volbami chce práskat do stolu a cenit zuby, stává se klaunem.

Čtenář glos M. P. mi napsal:
K Vaší poznámce o Jurečkově mléce zadarmo za 670 milionů se mi vybavil citát Charlese Bukowského: Jediný rozdíl mezi sexem za peníze a sexem zadarmo je ten, že sex zadarmo vyjde mnohem dráž.

Češi jsou smějící se bestie:
Jedinou nadějí jak protáhnout dálnici z Vídně až k Brnu je posunout česko – rakouské hranice k Pohořelicím.