PONDĚLNÍ GLOSY 5.12.2016

Miroslava Macka
Důvody výsledu prezidentských voleb v Rakousku:
1. Jako všude jinde i v Rakousku neustále přibývá lidí, kteří žijí z přerozdělování daní. Tito lidé budou vždy volit někoho, kdo jim zaručí kontinuitu.
2. Media, jak už bývá zvykem nejen v Rakousku, dramaticky fandila levicovému kandidátovi, neboť „men of letters“ jsou vesměs levičáci a mají panickou hrůzu z možného vítězství pravicového politika (viz USA, ČR i jinde). Opakovaným zdůrazňováním, že Hofer by mohl zvítězit, vyburcovala levicové voliče.
3. Rakouská vláda přijala několik protiimigračních opatření, která brala Hoferovi vítr z plachet.
4. Vítězství Donalda Trumpa v USA paradoxně uškodilo Hoferovi. Ve zvýšené nejistotě o budoucí vývoj ve světě občané malého státu váhají nad vytvořením další nejistoty doma a hlasují raději pro kontinuitu současného stavu.
5. Termín voleb v adventu s jeho předvánoční smířlivější náladou opět nahrává kontinuitě. K tomu je zapotřebí připočíst únavu z opakovaných voleb, přispívající k resignaci na dramatickou změnu.

Mnohem zajímavější a ve svých důsledcích pro Evropu nepoměrně důležitější výsledek referenda v Italii bude paradoxně komentován a analyzován méně než rakouské volby.

Zákazníci mohou podat oznámení o tom, že jim nebyla vydána účtenka na stránkách ministerstva financí. Ve formuláři se vyplňují podrobné informace o firmě, která účtenku nevydala. O sobě člověk, který problém nahlašuje, nic psát nemusí.
Tolik zpráva. Jinak řečeno, je to úplně logické, neboť k té účtenkové heydrichiádě anonymní udávání přece patří!

EET prý narovnává podnikatelské prostředí. Můžete mi tedy někdo vysvětlit, jakým mechanismem způsobí změnu současného stavu, kdy jeden podnikatel dostává dotaci jeden milion korun na vytvoření jednoho pracovního místa a druhý ne?

Erik Best:
EET není administrativní zátěž pro podnikatele, říká Babiš, který zaplatí IBM do roku 2021 447 milionů Kč za administrování této nezátěže.

Ideální metoda, kterak se zbavit Babiše - schválit jeden jediný paragraf:
Veškerá jednání Parlamentu a vlády musí být vedena v českém jazyku.