PONDĚLNÍ GLOSY 21.11.2016

Miroslava Macka
Zpráva:
Z výcviku v Hradci Králové zmizeli tento týden dva mladí afghánští vojenští piloti a zamířili do Německa. Jejich velitelé je však okamžitě nechali hledat českou policií, která požádala o pomoc německé kolegy a ti byli úspěšní. Ještě ten den piloty dopadli a vrátili zpět do Česka. Vojáky nyní nejspíš čeká cesta zpět do Afghánistánu, kde se budou ze svého útěku zpovídat.
Dodávám:
Ještěže nedokončili výcvik a pak to s letadlem do něčeho nenapálili…

Společnost Robert Bosch v Českých Budějovicích získá od státu investiční pobídky na rozšíření výroby a technologického centra v celkové výši až 444 milionu korun. Návrh již schválila vláda. (Bosch měl loni ze všech firem působících v České republice osmé největší tržby. Přesáhly 48 miliard Kč. ) To jen, když platíte horentní daně a stát Vás odírá z kůže, abyste věděli, že je dostanou nadnárodní firmy, které pak po čase posílají většinu zisků domů a tady jich reinvestují jen zlomek, jak si tuhle soudruh premiér nekonzistentně stěžoval…

ODS navrhla nižší spotřební daň u piva. Připojila se tak k Albertu a Tescu, kde se vás hned u vchodu snaží oslovit Braníkem za 5 korun.
Tak tomu říkám program jako zvon! Ufff!

Miloš Čermák napsal v jednom ze svých článků v HN:
Seděli jsme v pátek večer u skleničky. Můj dobrý kamarád je pražský lékař, pracuje jako přednosta kliniky.
Řekl: „Když byl zvolen Zeman prezidentem, bavili jsme se o tom na sále. Bylo tam možná deset lidí, ale nikdo, kdo by řekl, že Zemana volil. Letos v červnu jsem byl pracovně v Manchesteru a kolega z tamní kliniky mi tvrdil, že osobně nezná nikoho, kdo by hlasoval pro Brexit. A včera mi dcera, která studuje na vysoké škole v Kansasu, zase napsala, že mezi spolužáky ani v rodině, kde bydlí, není nikdo, kdo podporoval Trumpa. Takže se ptám, jestli je to normální?“
Dodávám k tomu:
Není. Není normální, aby vzdělaný člověk, ať už z Prahy či Manchesteru nebo z Kansasu neměl ani tušení, že největší chybou je posuzovat okolní svět jen svýma očima a očima svých přátel, neboť rozhodně netvoří representativní vzorek světa. Normální pak je, že se diví a jsou překvapeni.
Přitom, kdyby bylo školní vzdělání na úrovni, jistě by se ve škole dozvěděli o amerických volbách v roce 1936, kdy proti sobě stáli demokrat F. D. Roosevelt a republikán Alf Landon. Časopis Literary Digest tehdy vložil do jednoho z čísel odpovědní lístky a na základě 10 milionů údajů předpověděl vítězství Landona. Začínající Gallupův ústav (založen 1935) se tehdy zeptal pouze 2000 pečlivě vybraných lidí a předpověděl jasné vítězství Roosevelta (získal nakonec 61% hlasů). Přitom kupříkladu zjistil, že 59% majitelů telefonu bude volit Landona, stejně tak jako 56% majitelů aut. Ovšem jen 18% lidí, žijících na podpoře.
Závěr, vyplývající pak pro mne z textu Miloše Čermáka, je zřejmý: školy jak v Česku, tak ve Velké Británii či USA by se mnohem více měly věnovat výuce toho, co je v životě potřebné a upotřebitelné, nežli memorování často ideologicky zabarvených zbytečností.

Francouzská módní návrhářka žijící v New Yorku Sophie Thealletová, která vytvořila pro americkou první dámu Michelle Obamovou několik kolekcí, odmítá oblékat její nástupkyni, Melanii Trumpovou. Důvodem jsou politické názory jejího manžela, Donalda Trumpa.
Dodávám: má to jediný problém - Trampová ji o nic takového nežádala…

Z diskuse na facebooku:
Všiml si někdo nebo může potvrdit, že na státní vysoké škole byla vyvěšena v den státního svátku česká vlajka? Na záběrech a fotografiích jsem viděla kde jaký nápis, ale státní vlajku nikoliv. Zvláště v tento den, spojený se studenty, a to i s těmi popravenými v roce 1939 a uvězněnými, by to bylo více než zarážející, o pokutě nemluvě.

V roce 2014 bylo spácháno ve Švédsku 87 vražd, letos už 160. Také známka kulturního obohacení…

Stále platná slova Uptona Sinclaira:
Je těžké přimět někoho, aby něco pochopil, když má prospěch z toho, že to nechápe.