ÚTERNÍ GLOSY 15.11.2016

Miroslava Macka
Ministra Jiřího Dienstbiera se jeho stranický šéf a premiér Bohuslav Sobotka rozhodl odvolat z vlády, protože jeho politika v oblasti lidských práv byla nesrozumitelná většině voličů sociální demokracie.
Tolik zpráva. Nechápu, že někomu mohla být jeho politika nesrozumitelná, vždyť ty jeho nápady svojí transparentní hloupostí přímo bučely.

"Škoda nevznikne daňovým poplatníkům, to v pohodě prostě uhradíme z nákladů ministerstva", prohlásil ministr dopravy Ťok á margo pokuty od Úřadu pro hospodářskou soutěž…
V podstatě má pravdu, neboť peníze uloupené daňovým poplatníkům se jen přesunují z jedné státní kapsy do druhé…ovšem zapomněl sdělit, kolik se jich tou cestou „poztrácí“…

Tomáš Haas:
Americký tisk se rozhořčuje nad tím, že Ku Klux Klan chce uspořádat průvod na oslavu Trumpova zvolení. Ponechme stranou, že podle toho, co říkají hlavy KKK, ten průvod bude na oslavu konce Obamovy éry. Nejsem a nikdy jsem nebyl podporovatelem organizací jako KKK, nebo neonacisté, a nijak by mi nevadilo, kdyby jim úřady ten pochod zakázaly, i když se to asi nestane, Američané chápou svobodu slova a právo na názor jinak než je chápeme my.
Ale za povšimnutí stojí to, že KKK hodlá uspořádat průvod. Demokraté pořádají pouliční násilí a zapalování aut. A tisk jakoby jim fandil.. .

Jana Zwyrtek Hamplová:
Tak dnes stále čtu, jak fakticky dostala Hillary více hlasů, ale systém volitelů vynesl Trumpa. Systém volitelů má alespoň logiku s ohledem na velikost USA a jednotlivé země...
Připomínám ale už mnoho let:
Do zastupitelstev českých obcí a měst máme nespravedlivý poměrný volební systém. Lidé křížkují jména, ale pak se to poměrně rozdělí mezi strany - takže někdo, kdo má 1000 hlasů občanů města, v zastupitelstvu není, ale ten, kdo má 400, tam je. Ten křížek přitom patřil konkrétnímu člověku, ne straně. Jediné spravedlivé by bylo - ti, kdo mají nejvíce hlasů, ať vytvoří zastupitelstvo. Jedině takové má skutečný mandát voličů. A umím si to představit i u krajů. 1000 je prostě víc než 400. A podobně. Strany by to navíc nutilo delegovat na kandidátku opravdové osobnosti s přirozenou autoritou. A co bychom měli chtít v obcích a městech více. .