PÁTEČNÍ GLOSY 4.11.2016

Miroslava Macka
Babiš chce spravovat republiku jako firmu. Nehrozí, že by Horáček vedl prezidentský úřad jako sázkovou kancelář?

Ale bez ironie:

Michal Horáček by tím, že jako první z vážných kandidátů na prezidentský úřad oznámil svoji kandidaturu, mohl velmi získat za předpokladu, že Zeman z nějakého důvodu kandidovat nebude. Pak by tento „primární impakt“ spolu s delší volební kampaní a větším otrkáním se v politice byl jeho zřejmou výhodou.

Zveřejnění výše majetku je samozřejmě jen gestem, nicméně pro část lidí dozajista sympatickým. Na druhé straně většina lidí ví (a pokud ne, tak jim to bude drsně připomenuto) , že ty stovky milionů nezískal za „Levandulovou“ a další hity, ale z hazardu, což už tak sympatické zdaleka není, zvláště pro rodiny gamblerů ne.

Jeho další výhodou bude to, že oproti Zemanovi vypadá elegantněji, což mohou ocenit zvláště ženy, budou jim ovšem mnohokrát připomenuty jeho citové výlevy, kterak miluje svoji ženu, aby ji záhy opustil. U spousty a spousty voličů, kteří se podobají spíše Zemanovi ovšem vzhledem nezaboduje a bude u nich za pražského „panáka“.

Velkou nevýhodou pak bude (aniž si to, jak se zdá, doposud uvědomuje), že od této chvíle se na jeho soukromí hluboko dozadu soustředí všichni jeho odpůrci a konkurenti a představa, že by zrovna on neměl nějakého toho kostlivce ve skříni, je vskutku zcela absurdní.

Jeho další dílčí nevýhodou pak bude to, že bude obklopen lidmi obdobného ražení jako je on sám, se stejnými názory a postoji a nebude mít tedy solidní zpětnou vazbu. Jména poradců, které by rád měl kolem sebe (Janiš, Vašáryová, Urban, Kolář) mi to okamžitě potvrdila. Možná by měl zkusit následující radu Jardy Polanského, se kterou přišel na facebooku (a kterou by mohla jako neuvěřitelnou show mohla odvysílat Česká televize): Pánové ze Staromáku, jak by to dopadlo, kdybyste svá moudra pronášeli na náměstí v Orlové, Mostě, v Karviné...?A tak Kalousek dostal při veřejných námluvách KDU - ČSL košem. Společný prezidentský kandidát TOP 09, lidovců a ODS tedy nebude. Což je logické: jednak by ze třetiny vadil lidovcům, ze třetiny TOPce a ze třetiny ODS a rozkládal by už tak jejich chabou vnitrostranickou jednotu, ale hlavně platí starý bonmot, že ze tří nahých prdelí boháč holt nevznikne a nevznikne…Od roku 2001 z Londýna ubylo 600 tisíc bělochů a přibylo nejméně 1,2 milionu představitelů etnických menšin. Jak myslíte, že to může dopadnout, podíváte-li se na tabulky porodnosti?

Viděl bych to na občanskou válku…Nová americká studie organizace GLAAD oznámila, že na přelomu let 2016 a 2017 bude v amerických seriálech absolutně největší počet zástupců sexuálních menšin, etnických menšin a postižených za posledních 21 let. Organizace to považuje za velký úspěch.

Já považuji za veliký úspěch, že už jsem stár. Závěrečné roky velkých civilizací přejí hedonistům, ale konce se rozhodně dožít nechci.Americký prezident Barack Obama vyzval demokraty všech etnických skupin, aby přišli k volbám a hlasovali pro Hillary Clintonovu. V sázce je podle něj osud Spojených států, potažmo celého světa.

Ještě větší Obama, než jsme doufali, dodávám…Bohumil Pečinka v rozhovoru s Karlem Steigerwaldem v časopisu Reflex:

Co dělal ministr Herman, když tato vláda před rokem podepisovala strategickou spolupráci s Čínou? Seděl, koukal a byl rád, že je rád. Proč z ní nevystoupil, když to pro něj bylo tak morálně nepřijatelné? Tím kýčem myslím, že vy, autoři dokumentu Týdny občanských nepokojů, jdete s kanónem na komára a hned mluvíte o ohrožení demokracie a stavíte barikády ducha. Proto za tím cítím to dojetí z vlastního dojetí, což je podstata kýče, o němž píše váš velký učitel Milan Kundera. Taky za tím vidím kus intelektuálního snobismu – udělat si každý podzim dobře nějakým veřejným vystoupením, kde si stále titíž lidé vydávají potvrzení o své občanské dokonalosti. Vždyť by velké cestovky mohly posílat do Prahy turisty s oznámením: mezi 28. říjnem a 17. listopadem pravidelné občanské nepokoje. Vstup zdarma. Zábava zaručena.Na síti se šíří zaručená zpráva, že 17. listopadu k nám přijede Hermanova teta!