PONDĚLNÍ GLOSY 31.10.2016

Miroslava Macka
Při sledování dějů posledních dnů se přimlouvám za nové označování osob veřejně vystupujících v mediích, diskutujících na sítích či jinde anebo anket se zúčastňujících. A to nikoliv uvádět do závorky ČSSD, ANO, KDU - ČSL atd. jako doposud, nikoliv dělení na vysokoškoláky a ostatní, staré či mladé, ba dokonce ani na muže a ženy ne.
Vždy za jménem napsat do závorky (jeho příjem obsahuje - neobsahuje veřejné peníze)…

Alternativní oslavu 28. října na Staroměstském náměstí platila strana Starostů a nezávislých (STAN), která ji pořádala, a Univerzita Palackého v Olomouci. Jde tedy o peníze daňových poplatníků. Předseda STAN Petr Gazdík v tom nevidí problém. Oslavu zajišťovala agentura Kudykam Michala Horáčka…Teď jde o to, zda v tom nevidí problém ti, co to platili, tedy daňoví poplatníci. Těch se ovšem nikdo tradičně neptá…holt ona ani ta pravda a láska nejsou zadarmo.

Profesor Piťha ke 28. říjnu:
„Je třeba se k tomuto svátku postavit s potřebnou občanskou zodpovědností a trvat na tom, že Vladislavský sál, Pražský hrad, prezident, parlament, ústava, státní vlajka atd. JSOU tím, čím být mají. Na tom nic nemění, kdo právě na Hradě sedí, nebo jak se chová. Státní symboly jsou totiž tím, co garantuje, vytváří a uchovává identitu státu. Nectít a tím spíše zpochybňovat či zneuctít tyto symboly je také zřejmou urážkou všech, kdo pod těmito symboly a pro ně položili své životy.“

Aleš Horák na facebooku k 28. říjnu:
Máme dnes svátek a hledám jména Masaryk, Beneš, Štefánik, Rašín...a nalézám jména Zeman, Babiš, Kraus, Kocáb, Šiklová, Horáček...

Leo Švančara k pořadu Jana Krause:
Jestli bude pražská kavárna takto pokračovat - a uvidí to více "hloupých venkovanů", kterých v této zemi žije mimo Prahu osm milionů, obávám se, že Zeman má své druhé období již nyní zajištěno.

Pavel Hasenkopf to shrnul za mne:
Bylo by velmi snadné označit pana Bradyho za trojnásobně usvědčeného lháře, protože:
- mu Forejt měl říct, že si sebou na Hrad může vzít tolik lidí, kolik chce,
- všichni tři Hermanovi údajní svědci Hermana zapřeli, a
- zapřela ho i kanadská ambasáda.
Mnohem pravděpodobnější mi přijde hypotéza, které se už budu držet (leda by se od základu změnila důkazní situace), že pan Brady prostě špatně pochopil, co se mu Forejt snaží říct (to se starým lidem často stává). Forejt mu 12.10. chtěl říct, že je tu velká pravděpodobnost, že dostane vyznamenání a že si ještě 24.10. zavolají, aby si řekli, zda to opravdu dostane, popř. kdy a kam se má v takovém případě dostavit, a Brady to pochopil jako hotovou věc.
A pokud ministr Herman byl při protlačování svého "strýčka" vlezlý jak jehovista, dost možná skutečně může za to, že Brady vyznamenání (ani letos) nedostane, protože Zeman, jak většina lidí už dávno pochopila, je tím zatvrzelejší, čím víc na něj někdo tlačí a snaží se jej do něčeho vmanipulovat. A Herman ho musí vyloženě s..t ne svou politikou, ale svou slizkostí a vlezlostí.

Ekonomka Stanislava Janáčková odpovídá na otázku, co by šlo škrtnout ve státním rozpočtu na rok 2017:
Jednoduché škrty by moc nepomohly. Zkušenost ukazuje, že sotva se nějaké výdaje po velkém boji podaří stlačit, jiné zase nabobtnají. Je už dlouhá léta známo, co by bylo třeba pro trvalé vylepšení rozpočtové situace udělat – a také je jasné, že se toho v posledních patnácti letech žádná vláda neodvážila.
Za prvé, silně pročistit sociální systém. Neživit množství dlouhodobě nezaměstnaných v situaci, kdy podniky nemohou sehnat zaměstnance. Nesvádějme to na nesoulad v kvalifikaci. Existují rodiny, které již druhou generaci žijí ze sociálních dávek a kde děti nikdy neviděly rodiče poctivě pracovat. Samy se pak ani nesnaží nějakou kvalifikaci získat.
Za druhé, zjednodušit daňový systém. Přestat šikanovat a špehovat živnostníky a drobné podnikatele, místo toho zrušit všemožné výjimky a úlevy. Přiznat si, že čím je systém složitější, tím snadnější jsou daňové úniky a tak zvané daňové optimalizace – a tím více se vyplácejí právě velkým podnikům.
Za třetí, silně zracionalizovat a zeštíhlit státní správu. A nejen v sociální a daňové oblasti, ale všude, kde stát zbytečně nahrazuje soukromou iniciativu nebo nadměrně zasahuje občanům do života. Řada ministerstev je zralá na zrušení a sloučení. Držet se zásady „nejdřív snižovat stavy, pak teprve zvyšovat platy“.
Ale pokud se ptáme, co by se dalo hned seškrtat, pak jsou to nepochybně dotace stovkám tzv. neziskových organizací, které parazitují na veřejných prostředcích a jejichž efekt je nulový nebo dokonce záporný, a které se nám snaží agresivně předepisovat, co si máme myslet a jak máme žít.

Petr Paulczyńsky:
Jestli si pan Horáček myslí, že Halík, Šiklová, Ruml a Fischerová jsou ti správní spojenci pro boj o Hrad, tak je na tom intelektuálně hůř, než jsem si myslel.

Čtenář glos J. B. mi napsal:
Byl jsem 25.11.1989 na Letné mezi první stovkou účastníků, takže jsem stál blízko tribuny a při ozvučovacích pokusech Michaela Kocába a dohadování božského VH jsem slyšel památná slova VH "Musíš Michale přidat, aby nás ti blbci dole dobře slyšeli....."
Nic se naprosto nezměnilo, pouze je tu Prahu i na severu častěji slyšet. Což ovšem neznamená, že by ji někdo poslouchal. My tady víme jak je těžké uživit sebe a rodinu. Navíc, když nemůžeme spoléhat na budgety neziskovek jako Honzík Rumlovic, že ? Vidíme stále stejný scénář, stále stejné figurky. Ach jo, je z toho velmi, ale velmi smutno.

Češi jsou smějící se bestie:
Děsím se okamžiku, až nás Herman seznámí se svojí tetou…
Ta církev Svědků Hermanových s papežem Halíkem v čele se schází jen 28/10 na Staromáku nebo mají i nějakou mešitu?