ÚTERNÍ GLOSY 25.10.2016

Miroslava Macka
Celá ta žabomyší válka kolem udělení či neudělení státního vyznamenání mi připomněla dobu z kraje 90. let, kdy prezident Havel poslal do Federálního shromáždění svůj návrh zákona o státních vyznamenáních, který svým obsahem připomínal nějaký tajný templářský řád, včetně oděvů od Pištěka a teatrálního přijímání do řádu. Naštěstí neprošel a já při té příležitosti o udělování řádů napsal pár článků.
Jejich leitmotivem bylo, že žádných státních řádů a vyznamenání netřeba, že nemám nic proti tomu, když si university, různé spolky a soukromé instituce navrhnou a začnou udělovat všelijaká vyznamenání či pocty, nicméně že pro slovutného architekta jsou největší poctou budovy, které po něm zůstanou, pro vynikajícího zpěváka vyprodané koncerty, pro herce potlesk diváků a pro politiky spokojení občané. Žádných plechových placek se stuhami, fángliček, šavliček a ceremonií k tomu zcela netřeba.
Škoda, že tehdy převážil jiný názor…

Když už se zdá, že trapností kolem řádu TGM už nemůže být více, opět se objeví další. Kupříkladu Universita Palackého udělí panu Bradymu akademické vyznamenání za to, že mu je neudělil Zeman. Jiný důvod v tom stoprocentně být nemůže, neboť kdyby si tamní akademičtí funkcionáři položili ruku na srdce, museli by přiznat, že dříve, než vypukla ta žabomyší válka, o existenci pana Bradyho ani netušili.

Příbuzný pana Hermana nedostane od prezidenta Zemana státní vyznamenání. Zrovna tak jako dalších 556 lidí z těch, kteří byli na vyznamenání někým navrženi. Jenže ti by se tolik nehodili k loupeži státního svátku do rukou národní antizemanovské fronty…a to nyní vyšlo najevo, že na vyznamenání navrhl svého příbuzného sám Herman…ufff!

Češi jsou smějící se bestie:
Když už se vyznamenávají zpěváci na H, pak by měla dostat státní vyznamenání i Marcela Holanová. Za to, že nezabila Karla Šípa.