ÚTERNÍ GLOSY 18.10.2016

Miroslava Macka
Něco postřehů ze senátních voleb:
1.) Stále platí starý anglický bonmot „Najděte důvěryhodného kandidáta a již jste vyhráli volby“. Čímž nemyslím všehoschopné otitulované kandidáty, kteří se náhle přiklonili k Babišovi, taková vyčuranost vesměs lidem vadí a dali to v mnoha případech najevo.
2.) Při obzvláště malé volební účasti se prosadí konsolidovaná voličská základna mnohonásobně - viz KDU - ČSL.
3.) Nízká volební účast je způsobena hlavně tím, že lidé nevidí v nabízených kandidátech alternativu ke stávající politice a politikům, o nichž si myslí, že jsou „jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet“. Krajské povolební koalice je v tom jedině utvrdily. O vizích a solidních programech už se nedá mluvit vůbec.
4.) Lidé preferují známější lokální tváře, neboť nevidí v senátorech zákonodárce či pojistku demokracie, ale ty, kteří by mohli jejich obci či regionu dohodit více veřejných peněz na úkor ostatních či efektivity jejich využití.
5.) Ne, líp nebude…

Letoun pana prezidenta neměl absolutní prioritu a proto pan prezident dorazil pozdě na pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče, pravil v Radiožurnálu jeho mluvčí Ovčáček.
Moc a moc rád bych žil ve státě, v němž by prezident ani nikdo jiný neměl nějaké absolutní priority a pan prezident by tedy v tomto případě prostě použil běžný let, běžné vlakové spojení či automobil bez majáčků.
Vždy se totiž vyplácí, když králové musejí sejít mezi lid…

Pomalu ale jistě vychází najevo, že existují dva Andrejové Babišové, kteří spolu navíc nemluví. Druhou možností je postupující schizofrenie…
První Andrej Babiš na svém facebooku 14. 10. 2016:
„Byli bychom fakt rádi, kdybychom uspěli v senátu, protože tam se schvalují zákony, které jsou pro vás důležité.“
Druhý Andrej Babiš na Novinky.cz 15. 10. 2016:
„Senát je de facto zbytečný, zpomaluje legislativní proces, stojí 600 milionů ročně a navíc ztratil kompetenci volit prezidenta.“
Vlastně je tu ještě jedna, nejpravděpodobnější možnost: senát je důležitý, pokud ho ovládám já, pokud ne, je na nic….