PONDĚLNÍ GLOSY 10.10.2016

Miroslava Macka
Krajské volby sine ira et studio:

Výborný výsledek hnutí ANO je způsoben kombinací voličů, které můžete na vlastní oči vidět ve čtvrtek v Kauflandu, s otitulovanými kandidáty bez morálních skrupulí (jen si vzpomeňte, co jich za komunistů bylo). Nemalý díl na tom mají Babišovy presstitutky a samozřejmě last but not least sám Andrej Babiš, kterému se daří vytvářet obraz toho, jenž sahá do měšce se zlaťáky a tiskne je do dlaní těch, kteří mu pochlebují, a též obraz nejsilnějšího opozičníka nepopulárních kroků vládní politiky (ač je za ni silně odpovědný). Svůj nemalý díl také sehrál jeho postoj k migrantům a kvótám a fakt, že i mizerný lídr je mnohem lepší než žádný.
Absolutní nedostatek jakéhokoliv střednědobého či dlouhodobého programu Babišovým voličům pranic nevadí, spíše naopak - jednoduché bezobsažné heslo „Řídit stát jako firmu“ je oslovuje stejně jako reklama na všelijaké výprodeje a těm, pro které je Babiš výtahem k moci, je to už úplně lhostejné ne-li prospěšné: nemusejí nic vysvětlovat a nebudou s ničím konfrontováni.
Teď by se ostatní strany neměly zbláznit a snažit se vyšachovat ANO z krajského vládnutí. Naopak, nahnat je k odpovědnosti, kterou jejich kandidáti dosud v politice nezažili. Střednědobě a dlouhodobě se na tom dá jen a jedině získat…

ČSSD silně doplatila na bezpohlavního Sobotku, který se nedokázal Babišovi nikdy kloudně postavit a taktéž na celou vládní sociálnědemokratickou politiku, jdoucí zaorálkovsky mnohem více na ruku bruselským proudům než náladám českých voličů. Různé předvolební finanční dárečky, které vesměs prosadila ČSSD, si však značná část voličů spojila s ministrem financí (viz nahoře). Absence dlouhodobého jasného programu a perspektivy směrování státu také sehrála nemalou roli.

TOP 09 ztratila oprýskávající se knížecí nátěr a stala se setrvale poštěkávajícím ratlíkem, který jde v toku času na nervy všem, navíc se značně mediálně opotřebovaným Kalouskem coby hlásnou troubou. Což opravdu, jak vidno, unavuje kde koho…

ODS pak doplatila na celkovou nevýraznost, akademičnost předsedy Fialy a zcela nepochopitelný postoj k migrační krizi, na které mohla získat spoustu hlasů voličů, jimž nejde o liberální poučky, ale o intuitivní pocit bezpečí.
Obávám se ovšem, že opět započne poplácávání se po zádech, kterak krásného výsledku kol deseti procent bylo dosáhnuto. Tristní to pohled…

KSČM ztratila hlasy těch voličů, kterým konečně došlo, že Babiš je mnohem větší bolševik než jejich vedení. A ty minulé zásluhy! Vždyť je vlastně nadějí, že by zas pomaloučku polehoučku vše mohlo vstoupit do starých pořádků zpočátku s lidskou tváří…

KDU - ČSL tradičně bodovala v lidoveckých oblastech a řečeno s klasikem „nezklamala a nenadchla“. Být jazýčkem na politických váhách nakonec umí ze všech stran nejlépe, byť jí to tentokrát zřejmě nepříliš vyjde.

Starostové tradičně těží z místní oblíbenosti některých svých kandidátů, kompaktní celostátní program pak z principu nemají, nicméně při svých malých ambicích jsou jistě spokojeni.

Okamurovci mohou být spokojeni, nicméně jen do té doby, kdy se jejich antiimigračního programu chopí některá z velkých stran, pak zákonitě zajdou na úbytě.

Piráti a Strana zelených zůstávají zcela na okraji, což je jen a jedině dobře. Rozčilení není program…

Svobodní a strana soukromníků
Necelá dvě procenta hlasů dokazují plné dvě pravdy: v bruselských vodách se utopí každý a dvě nuly jsou opět jen nulou. Nechť je to ponaučením pro všechny ostatní…

To, že v krajských volbách soupeřilo v celé republice 81 stran, hnutí, koalic a dalších slepenců, pak dokonale vystihuje totální programovou a personální krizi české politické scény.