PÁTEČNÍ GLOSY 1.07.2016

Miroslava Macka
Britské akcie ve středu podruhé za sebou posílily a jejich hlavní index FTSE 100 uzavřel na nejvyšší úrovni od letošního dubna. Během uplynulých dvou obchodních seancí tak smazal veškeré ztráty, které utrpěl po čtvrtečním referendu, v němž se Britové vyslovili pro odchod Británie z Evropské unie, tedy pro takzvaný brexit.

Kupodivu žádná zpráva o sebevraždách expertů, kteří slibovali strmý setrvalý pád…Výměna prezidentské standarty za červené trenýrky nebyla vandalismem, ale uměleckým počinem. Skvělé! Navrhuji namísto trestu uspořádat též happening s nepoměrně větším uměleckým účinkem: vysázet umělcům na Staroměstském náměstí 25 ran lískovkou…ty barvy, ta doprovodná zvuková kulisa, těch obdivovatelů umění kolem!Čtenář glos E. B. mi napsal:

“Cameron udělal chybu, když slíbil referendum,” shodli se představitelé EU. Myšleno, kdyby to neudělal, nic by se nestalo. Omyl. Byl by se nestal lídrem konzervativců, byl by nevyhrál volby a ten, kdo by byl na jeho místě by to udělal. A na rozdíl od Camerona by vedl kampaň za vystoupení a výsledek by byl ještě výraznější NE. Vymlouvat se na Camerona je ubohé.

EU se musí změnit, protože takhle to dál nejde. Je zbožné přání nebo úhybný manévr. Ukažte mi jediný důvod, proč by se měli vedoucí představitelé EU změnit. Až doteď vždycky volili “víc EU”, proč by teď měli začít říkat: “My jsme se pletli, je třeba méně EU”. Ke změně musí existovat důvod. Třeba nové volby. A musí ji udělat jiní lidé.

Moje sestra žije v Anglii 45 let a když jsem se jí ptal proč bude volit odchod, řekla: “Chci, abychom si o svých věcech rozhodovali sami.” Tečka. Žádné spekulace o kurzu libry, o geopolitických důsledcích, o vyváženosti sil na kontinentě. Mít možnost si žít po svém je hodnota sama o sobě. Cennější než kolik eurodotací dostanu.

“Zbude na nás méně dotací,” řekl Sobotka. A trefil do černého. Zbude je od zbytek a nic jiného pro nás nemají než zbytky. (Za to, že budeme zticha).Přítel Z. Š. mi napsal:

Odchodem z EU Britové většinově jen potvrdili to, co skrytě už jede. Rozpad EU. Život se zrychluje a zatímco klasický socialismus potřeboval ke svému historickému znemožnění čas, ten nový, evropský, to skoulel rychleji, pravda za pomoci pozvaných muslimů, kteří zapůsobili na vědomí evropských voličů jako katalyzátor. Čeká nás nepěkné období zvratů, podrazů, vydírání, msty, úpěnlivého lpění na rozkládajících se zbytcích Evropské integrace, pokusy o oživení skoro mrtvého koně a propaganda ve smyslu "Elvis žije". Nic to ale nezmění na tom, že EU se již mění. Jestli to bude k lepšímu to pochybuji, ten umírající kůň bude ještě hodně kopat, zoufale ržát a kousat. Ti hoši a holky, co už se viděli jako vládci nad osudy Evropanů, se budou stejně jak soudruzi v RVHP snažit udržet si koryta ve stylu "každý den dobrý" až do doby, kdy naprosto stejně jako oni zůstanou „jako ten kůl v plotě“. Už teď je to celé naprosto nereformovatelné, takže lze čekat spíš rozpad samovolný.

Obávám se ovšem, že se těmi tanečky nad hrobem další utopie jen odvede pozornost i energie od toho důležitého: obrana před islamizací, řešení dluhů, nadbytku likvidity atd., tedy přesně toho, co by EU řešit měla a co neřeší ani zdálky. Pokud zde nezafungují národní státy, pak amen s námi.

Paralelu vidíme sami dobře doma: na jak dlouhou dobu nám mrtvý kůň Šlachta zakrývá oči před realitou a zabavil právě ty, kteří by měli řešit, jak se náš stát postaví k dynamickému vývoji tak, aby nezahynul.